Šport

Potvrdené: Košice dejiskom letného Európskeho olympijského festivalu mládeže

Oficiálne sa naše mesto stalo dejiskom letnej verzie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021. Úspešnú kandidatúru potvrdili delegáti z 50 európskych krajín na 45. valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov (EOV).

Ilustračný obrázok k článku Potvrdené: Košice dejiskom letného Európskeho olympijského festivalu mládeže
Zdroj: TASR

Košice sa tak stali prvým slovenským mestom, ktoré usporiada toto prestížne podujatie v letnej edícii. V roku 1999 organizoval zimnú verziu rovnakého podujatia ešte pod názvom Európske olympijské dni mládeže Poprad-Tatry.

„Organizovanie EYOF v roku 2021 je pre nás veľkou cťou. Máme päť rokov na to, aby sme všetko pripravili tak, aby sa naše mesto zvýraznilo na športovej mape Európy. Môžeme tak vytvoriť základy na rozvoj a podporu mládežníckeho športu do budúcnosti,“ uviedol primátor mesta, Richard Raši. Pre Košice ide podľa neho o obrovskú poctu a zároveň záväzok, keďže na Slovensku takéto veľké letné multišportové podujatie ešte nebolo.

„Verím, že aj vďaka organizovaniu mládežníckeho olympijského podujatia sa nám podarí dostať mládež na športoviská, aby sa šport stal každodennou súčasťou života našich detí,“ dodal.

Najväčšie európske mládežnícke multišportové podujatie sa bude konať v dňoch 23. – 31. júla 2021, pričom sa ráta s účasťou viac než 3000 mladých športovcov z 50 krajín. Súťažiť sa bude v desiatich športoch. Kolektívne športy bude zastupovať basketbal, volejbal a hádzaná, individuálne športy džudo, gymnastika, plávanie, tenis, cyklistika, atletika a triatlon.

Predpokladané náklady na usporiadanie sú 8 – 9 miliónov eur, financie plánuje radnica získať z viacerých zdrojov. Ako uviedol magistrát, projekt výrazne prispeje k prezentácii a podpore športu všetkých vekových kategórií, bude mať pozitívny vplyv na ekonomiku, turizmus a imidž mesta. Pomôže tiež jeho medzinárodnej akceptácii v kruhoch športovej diplomacie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM