Správy

Pred desiatimi rokmi spadol pri Vyšnom Klatove meteorit s názvom Košice, FOTO

Od pádu meteoritu Košice, ktorý bol viac ako 1000-krát jasnejší ako Mesiac v splne, uplynie 28. februára desiate výročie.

Ilustračný obrázok k článku Pred desiatimi rokmi spadol pri Vyšnom Klatove meteorit s názvom Košice, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR

Úlomky meteoritu Košice sú uložené v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave a Východoslovenskom múzeu v Košiciach a jeden menší úlomok je aj v obci Vyšný Klátov.

V deň pádu 28. februára 2010 nepracovali fotografické kamery Európskej bolidnej siete v Starej Lesnej a v Modre pre vysokú oblačnosť a dážď.

Explodoval 39 km nad zemou

Meteorit zaznamenali detektory jasu oblohy na bolidových staniciach v Českej republike a v Rakúsku a pomohli určiť čas, trvanie a približnú jasnosť bolidu. Informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.

„Na základe záznamov z dvoch bezpečnostných kamier v Maďarsku sa pracovníkom Astronomického ústavu Akadémie vied Českej republiky v Ondřejove podarilo určiť atmosférickú dráhu bolidu a vypočítať pravdepodobné miesto dopadu meteoritu. Vo výške 39 kilometrov nad zemským povrchom došlo k najväčšej explózii, pri ktorej sa veľká časť telesa rozpadla,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Malá časť hmoty postupne brzdila a dopadla na zem vo forme meteoritov západne od Košíc.

Mal priemer 1,25 metra

Expedícia zameraná na hľadanie úlomkov meteoritu našla 20. marca 2010 v okolí obce Vyšný Klátov prvé dva úlomky. Vypočítaná dopadová elipsa mala plochu 17,5 štvorcových kilometrov a siahala od Vyšného Klátova až po zoologickú záhradu v Kavečanoch.

V ďalších týždňoch bola prehľadaná celá oblasť. Výsledkom bolo 218 úlomkov s hmotnosťami od 0,5 gramu do 2,37 kilogramu so súhrnnou hmotnosťou 11,28 kilogramu.

„Napriek tomu, že ide o bežný typ meteoritu z hľadiska jeho zloženia, meteorit Košice je veľmi výnimočný prípad. Zo 70.561 záznamov o meteoritoch v medzinárodnej databáze len necelé tri desiatky majú známu atmosférickú dráhu, na základe ktorej vieme určiť, z ktorej časti slnečnej sústavy k nám telieska prišli. Hovoríme im meteority s rodokmeňom a meteorit Košice bol v čase nálezu len 15. prípadom na svete,“ povedal astronóm.

Meteorit je tvorený hlavne olivínom, prítomný je aj pyroxén a ďalšie doplnkové minerály. Obsahuje tiež železo vo forme kamacitu a taenitu s vysokým obsahom niklu.

Jeho počiatočná hmotnosť bola odhadnutá na 3500 kilogramov, čo zodpovedá priemeru 1,25 metra.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM