Veronika Hunyadiová Správy

Predajcovia hromžia, v opatreniach je CHAOS. Ktoré prevádzky v Košiciach môžu fungovať?

Od štvrtka platí na Slovensku lockdown a prísne obmedzenia. Zatvorená musí byť aj väčšina obchodov, výnimku majú len základné potreby.

Ilustračný obrázok k článku Predajcovia hromžia, v opatreniach je CHAOS. Ktoré prevádzky v Košiciach môžu fungovať?
Zdroj: TASR/František Iván

Od štvrtka (25. 11.) môžu byť otvorené iba prevádzky poskytujúce základné služby a potreby. Tie fungujú v režime základ, teda pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich imunitný status). Otvorené sú potraviny, drogérie, lekárne, predajne krmív pre zvieratá. Fungovať môžu aj predajne obuvi, nie však oblečenia, aj obchody s domácimi a záhradkárskymi potrebami. V obchodných centrách môžu byť otvorené výlučne esenciálne prevádzky, pustia do nich všetkých bez rozdielu.

Otvoriť či zatvoriť?

Viacerí obchodníci sa však rozhodli nechať svoje prevádzky otvorené, i s rizikom pokuty. Jednou z nich je aj značková predajňa s kozmetikou a parfémami v centre Košíc. „Vlani som zisťovala, či sme drogéria alebo nie. Raz povedali áno, potom nie. Že náš tovar nie je drogistický a nejde o klasickú drogériu s čistiacimi prípravkami či toaletným papierom. Minulý rok nás, podnikateľov, oklamali. Lockdown sa naťahoval, mali sme obrovské straty nepredaného tovaru s expiráciou, zimné edície, kolekcie, ktoré sa kvôli franšíze nedajú inokedy predať. Naša predajňa kvôli franšíze nemôže mať ani e-shop, nikto nám tie tisícové straty na tovare nezaplatil. Hneď vedľa je otvorená predajňa s alkoholom, nezatvorili ani vlani, to je už čo za "základ“?," hovorí nahnevane majiteľka obchodu, ktorá sa ešte nedostala z minuloročných finančných strát a musela prepustiť šikovných zamestnancov.

Zatvorené musia byť od štvrtka aj kaderníctva a podobné služby. Svoje k tomu otvorene povedala jedna z oslovených kaderníčok. „Čo vám poviem, vlani som padla na hubu. Najprv som všetky opatrenia zodpovedne dodržiavala, mala zatvorené, oklamali nás, naťahovali to, až sme začali domov chodiť strihať. Nenormálne som sa zadĺžila, mala som straty na prípravkoch, ktorým skončila expirácia. Dala som sa proti svojej vôli zaočkovať a nerada to priznávam, som už nútená neposlúchnuť, aj moje kolegyne. Budeme naďalej robiť pod rúškom tmy, ako sa hovorí. S kolegyňami sme si urobili rozpis, ktorá kedy bude sama v salóne a vybaví svoje klientky. Tie očkované určite,“ prezradila nám jedna z kaderníčok.

Výdajné miesta

Niektoré prevádzky, ktoré nie sú v zozname esenciálnych obchodov a nemôžu byť otvorené, fungujú aspoň ako výdajné miesta tovarov. Jednou z nich je aj kníhkupectvo na Hlavnej, v ktorom si môžete od štvrtka (25. 11.) v rámci otváracích hodín vyzdvihnúť objednané knihy.

„Byť zavretý je pre nás v tomto predvianočnom období dosť kritické. Ale situácia je vážna a musíme sa prispôsobiť. Internetový predaj pre nás nie je bohvieaké riešenie, keďže online obchod patrí pod Bratislavu. Budeme sa snažiť fungovať doručovaním alebo výdajom cez dvere,“ povedal nám ešte pred spustením lockdownu šéf kníhkupectva.

Kompletný prehľad obchodov a služieb, ktoré môžu byť otvorené nájdete na ďalšej strane.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM