Eva Mikulová Rôzne

Prevezte sa unikátnym historickým parným vlakom „Ku sušedom na viľet“

Nielen rodiny s deťmi si budú môcť v deň štátneho sviatku 8. mája zaspomínať na slávu parných lokomotív. Parný expres potiahne takmer storočná lokomotíva Ventilovka.

Ilustračný obrázok k článku Prevezte sa unikátnym historickým parným vlakom „Ku sušedom na viľet“
23
Galéria

Dobrovoľníci  z Košickej detskej historickej železnice a Železničnej kompánie za podpory Prešovského samosprávneho kraja i primátora mesta Košice v deň štátneho sviatku 8. mája pozývajú na netradičnú prehliadku Prešova a Košíc pod zrozumiteľným názvom pre všetkých obyvateľov východného Slovenska: „Ku sušedom na viľet“.

V každom meste bude prehliadka

„V každom meste sa návštevníkom budú venovať skúsení a mimoriadne populárni lokálpatrioti. Potulkami Košíc prevedie cestujúcich z metropoly Šariša Milan Kolcun a tajomstvá Prešova odhalí záujemcom Andrea Sivaničová,“ približuje Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice a dodáva, že počet miest je obmedzený, preto na zakúpenie lístka už nezostáva veľa času.

Jazda je súčasťou celoročného programu Veľký vlakový výlet, ktorého cieľom je objavovanie krás východného Slovenska prostredníctvom nostalgických vlakov.

„Podarilo sa nám na Slovensko zapožičať z Českej republiky unikátnu parnú lokomotívu Ventilovku, ktorú by chceme verejnosti predstaviť práve takouto atraktívnou formou. Parná lokomotíva kedysi neodmysliteľne patrila ku koloritu tratí, vedúcich zákutiami východného Slovenska, ktoré chceme aj touto formou propagovať,“ objasňuje Tomáš Haviar, spoluorganizátor podujatia zo Železničnej kompánie Slovenska.

Pre všetkých je popoludní pripravený aj návrat parným vlakom domov z oboch smerov. Informácie a predpredaj cestovných lístkov na www.detskazeleznica.sk ale aj na predajných miestach v Regionálnom informačnom bode v Košiciach a v Mestskom informačnom centre v Prešove.

Parná lokomotíva 431.032 Ventilovka

Bola vyrobená na prelome rokov 1926 a 1927 rakúsko-uhorskou spoločnosťou St.E.G. – Landesbefugte Maschinenfabrik der privilegierten Österreichisch-ungarischen Staatseisenbahn-Gesellschaft pod výrobným číslom 4779.Do prevádzky bola uvedená v roku 1927 pod označením dopravcu BBO 378.60.

Koniec vojny ju zastihol v depe Wien Nordwest, po tej až do roku 1958 pôsobila v depách Wiener Neustadt a Mistelbach. Až 9. decembra 1955 bola v Mistelbachu preznačenie z ruského kořistnického T93.1360 späť na 93.1360. V Mis­telbachu bola videná aj v rokoch 1966 a 1967, neskôr stála odstavená v Marcheggu.

V októbri 1969 prešla veľkou opravou a bola prevedená do depa Gmünd a odtiaľ do meswta Strasshof a tým skončila jej služba v pravidelnej prevádzke a zároveň putovanie po rakúskych koľajniciach.

V roku 1977 ju od rakúskych dráh odkúpila švajčiarska spoločnosť Eurovapor so zámerom nasadiť ju na novo-otvorenej múzejnej železnici Wutachtalbahn.

Roky stála

V roku 1987 musela byť odstavená z prevádzky kvôli stavu kotla, najmä medenej pece. Síce ihneď po páde režimu v NDR v roku 1990 prebehlo rokovanie s železničnými dielňami v Meiningen ohľadom výroby nového kotla, ale podvozok lokomotívy bol poslaný do dielní až v roku 1992.

Dlhé roky však stála rozobratá a na koľaje znovu vycestovala až v septembri roku 2001. Bohužiaľ, už 15. septembra 2004 bola opäť odstavená.

Až v roku 2009 boli vykonané prvé skúšobné jazdy a od roku 2015 bola lokomotíva umiestnená v železničnom múzeu v bývalom depe Heilbronn.

Počas leta 2016 prebehli rokovania o možnom predaji, bola prevezená do mestečka Bečov nad Teplou, kde našla dočasné útočisko. Tam vykonala aj potrebné skúšky, aby sa začiatkom decembra presunula do nového domovského depa Letohrad.

Českej verejnosti bola oficiálne predstavená 1.5.2017 v Be­nešove, kde bola lokomotíva označená Kryšpínovým číslom 431.029. V roku 2018 dostala lokomotíva nové české označenie s číslom 431.032.

Majiteľom lokomotívy je Spolek provozovatelů historické techniky.

Detská železnica Košice
23
Galéria
Zdroj: Adam Stečák
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM