Zuzana Vajayová Rôzne

Pri kontrole vodičov kamiónov zistili inšpektori 147 priestupkov

Pracovníci Národného inšpektorát práce (NIP) v spolupráci s políciou v noci na dnes počas mimoriadnej akcie skontrolovali na území Slovenska 165 vodičov kamiónov, z čoho bolo až 116 zahraničných.

Hovorca NIP Igor Holéczy informoval, že pri kontrole inšpektori zistili 147 priestupkov, za ktoré udelili pokuty v celkovej sume 4144 eur.

„Mimoriadna nočná kontrola vozidiel nad 3,5 tony potvrdila, že Slovensko sa stalo tranzitnou krajinou pre nákladnú dopravu. Vzhľadom na susedné krajiny máme veľmi nízke pokuty, ktoré sú od zahraničných dopravcov navyše nevymožiteľné. Tento stav chceme v čo najkratšom čase zmeniť úpravou legislatívy,“ konštatovala generálna riaditeľka NIP Jana Popovičová.

Bloková pokuta na Slovensku je maximálne 165 eur, pričom v Maďarsku, či Poľsku môže byť za rovnaký priestupok udelená sankcia až do výšky 1600 eur, môže byť však ešte vyššia. Na základe pripravovanej novelizácie zákona by sa výška pokuty mala zvýšiť na približne 300 eur.

Ďalším problémom, s ktorým sa slovenskí inšpektori stretávajú, je nedostatočná vymožiteľnosť uložených pokút, nakoľko v súčasnosti nemajú právomoc zadržať doklady k prepravovanému tovaru, čo by zabránilo vodičom pokračovať v jazde. Novelizácia legislatívy by preto mala zohľadniť aj tieto skutočnosti.

Inšpektori práce v minulom roku pri kontrolách vodičov kamiónov odhalili vyše 6200 priestupkov a uložili za ne pokuty vo výške takmer 123.000 eur. Skontrolovali viac ako 6000 vodičov vozidiel nad 3,5 tony, z nich až 2500 bolo zo zahraničia. U zahraničných vodičov bolo odhalených takmer 2600 priestupkov, najviac ich bolo z Česka, Maďarska, Poľska a Rumunska.

Medzi najčastejšie zistené nedostatky patrí nedodržanie denného času odpočinku, limitu vedenia vozidla či týždennej doby odpočinku. Inšpektori čoraz častejšie odhaľujú aj používanie magnetov, ktoré dokážu vyradiť z činnosti digitálne tachografy.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM