Eva Mikulová Samospráva

Primátor Polaček sa bude stretávať s občanmi v Historickej radnici. Prvý bol Rudolf Schuster, FOTO

Každý štvrtok bude primátor Jaroslav Polaček a jeho námestníci Gibóda a Gurbáľová prijímať podnety občanov a diskutovať s nimi v priestoroch Historickej radnice.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Polaček sa bude stretávať s občanmi v Historickej radnici. Prvý bol Rudolf Schuster, FOTO
5
Galéria

Priestory na prvom poschodí budovy Historickej radnice, ktorá doteraz slúžila na slávnostné prijatia významných hostí vedením mesta, sú prístupné verejnosti. Informuje o tom oficiálna stránka mesta.

Odteraz pravidelne každý štvrtok bude primátor mesta Jaroslav Polaček a jeho námestníci Marcel Gibóda a Lucia Gurbáľová prijímať podnety občanov a diskutovať s nimi v priestoroch administratívnej časti Historickej radnice.

Kancelária primátora v týchto priestoroch bude otvorená každý štvrtok od 14.00 do 17.00 hod.

Treba sa ohlásiť

Pre prijatie v radnici je potrebné vopred sa nahlásiť na sekretariáte primátora pričom vždy je potrebné uviesť, koho konkrétne z vedenia mesta chcete navštíviť. Všetci záujemcovia budú zaradení do zoznamu podľa poradia.

S myšlienkou zrekonštruovať budovu Historickej radnice pre potreby košického magistrátu prišiel v druhej polovici 90-tych rokov vtedajší primátor mesta Rudolf Schuster.

Po viac ako dvadsiatich rokoch sa podarilo tento zámer naplniť. Miestnosť, v ktorej sa dnes nachádza kancelária primátora mesta, bola v minulosti sídlom mešťanostu, prešla menšími úpravami tak, aby bola dôstojným miestom na stretnutia s občanmi.

História a umenie

„Vraciame sa k tradícii fungovania radničného domu na Hlavnej, pretože si myslím, že Košičania si zaslúžia poznať a vidieť históriu svojho mesta. Snažili sme sa vytvoriť priestor, kde s plnou úctou a vážnosťou prijmem každého Košičana a veľmi rád rozpoviem aj príbehy obrazov, historického nábytku, malieb na stenách a umeleckých diel, ktoré sa tu nachádzajú. Každý, kto sem na prijatie príde, si bude môcť pozrieť aj ostatné miestnosti tejto časti budovy – Biely salónik, Malachitovú miestnosť aj Veľkú zasadaciu miestnosť,“ dopĺňa primátor.

Umelecké diela, ktoré sa v jednotlivých miestnostiach na prvom poschodí Historickej radnice v súčasnosti nachádzajú, starostlivo vyberali pracovníci Archívu mesta Košice.

Na stenách visia umelecké skvosty košických výtvarníkov Štefana Roskoványiho, Júliusa Jakobyho a Jozefa Fabínyho či sochy Vojtecha Lofflera.

Terajšia radničná budova ako Barokovo-klasicistická stavba mestského palácového typu bola postavená podľa projektu Jána Langera v rokoch 1779 – 1780, keď bol richtárom mesta Jozef Klestinszky.

V roku 1927 v zadnom trakte postavili kino Capitol (Slovan) a mestský úrad sa presťahoval do notárskej školy na Hviezdoslavovu ulicu (terajší Úrad Mestskej časti Košice – Staré mesto).

V rokoch 1928 – 1995 budova slúžila pre potreby knižnice pomenovanej podľa bývalého košického richtára a básnika Jána Bocatia. V roku 1996 sa knižnica presťahovala do nových priestorov na Hviezdoslavovej u­lici.

V tom istom roku sa začala aj rekonštrukcia budovy, po ktorej bola sídlom kancelárie primátora mesta Košice.

Rýchle správy

Najčítanejšie