Správy

Protikorupčný pochod v Košiciach: Na Hlavnej sa zišlo približne 3000 ľudí, FOTO

Košickú Hlavnú ulicu zaplnili tisícky protestujúcich. Priblížte si atmosféru z centra Košíc na fotografiách.

Ilustračný obrázok k článku Protikorupčný pochod v Košiciach: Na Hlavnej sa zišlo približne 3000 ľudí, FOTO
9
Galéria
Zdroj: TASR

Na Hlavnej ulici v Košiciach sa 5. júna podvečer konal pochod proti korupcii, ktorý nadviazal na prvý protikorupčný pochod v Bratislave z 18. apríla. Súčasťou požiadaviek organizátorov je dôkladné vyšetrenie káuz „Bašternák“ a „Gorila“, odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara či odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

„Nebolo vyhovené našim požiadavkám, ktoré sme odovzdali na Úrade vlády. Nechceme byť stále ignorovaní politikmi a ľuďmi, ktorí sú podľa nás zodpovední za korupciu na Slovensku, preto sme sa rozhodli, že budeme ďalej pokračovať v pochodoch, a to nielen v Bratislave, ale aj v ďalších mestách,“ uviedla pre novinárov 18-ročná organizátorka Karolína Farská. O týždeň sa podľa jej slov uskutoční pochod aj v Prešove a Žiline. Zdôraznila, že akcie ostávajú apolitické, bez podpory politikov či politických strán a hnutí.

Protestujúci prešli po 17:00 hod. k Dolnej bráne na Hlavnej ulici, kde na pódiu vystúpili organizátori a pozvaní hostia. Pochodujúci kričali heslá ako „Dosť bolo korupcie!“, „Chceme právny štát!“ či „Skutok sa stal! Skutok sa deje!“

Podporu organizátorom vyjadrili herečka Dana Košická, komik Jakub Gulík či bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Zuzana Hlávková, ktorá poukázala na údajne podozrenia z predraženia kultúrnych podujatí k predsedníctvu SR v Rade EÚ.

Cieľom pokračovania protestných akcií je podľa Farskej vrátiť dôveru ľudí k štátnym inštitúciám a mechanizmom, ktoré zodpovedajú za spravodlivosť, ako je polícia, prokuratúra a súdy.

Na protestnú akciu, ktorú organizovali študenti stredných a vysokých škôl, prišlo zhruba 3000 ľudí.

Dvojhodinové podujatie sprevádzal zber podpisov pod petíciu zahŕňajúcu návrhy na odvolanie ministra Kaliňáka a špeciálneho prokurátora Kováčika, ako aj vystúpenie členov petičného výboru v parlamente.

Protest na Hlavnej ulici
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM