Eva Mikulová Správy

V košickej zoo prvýkrát otvoria vonkajšiu expozíciu pre plazov a obojživelníky

Zoologická záhrada postavila tento objekt vďaka projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce ZOO4NAT v rámci programu Interreg.

Ilustračný obrázok k článku V košickej zoo prvýkrát otvoria vonkajšiu expozíciu pre plazov a obojživelníky
11
Galéria
Foto: Eva Mikulová

Zoologická záhrada Košice v sobotu 14. septembra o 11, hodine slávnostne otvorí Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov.

Tri kóje

Expozícia je rozdelená do troch častí a každá z nich má tri kóje, v ktorých dostanú svoj nový domov ropucha bradavičnatá, skokan zelený, korytnačka močiarna, vretenica severná, užovka obojková, jašterica zelená, jašterica murová, rosnička zelená.

„Snažili sme sa upozorniť na tieto druhy aj preto, že v prírode ich počet ubúda. Pritom sú nezastupiteľnou súčasťou potravinového reťazca. Ide o nenápadné, ale veľmi dôležité živočíchy. Aj keď na mnohých ľudí pôsobia odpudivo, sú užitočné napr. aj pri znižovaní škodlivého hmyzu či počtov hlodavcov,“ informovala nás hovorkyňa zoo Eva Malešová.

Zoologická záhrada postavila tento objekt vďaka projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce ZOO4NAT (Slovenské a maďarské zoologické záhrady pre ochranu pôvodných druhov v prihraničných oblastiach) v rámci programu Interreg. Je financovaný z prostriedkov EU a vyžiadal si náklady v hodnote cca 100 tisíc eur.

Je to tretia väčšia investícia projektu, ktorý implementuje košická ZOO v hodnote vyše 540 tisíc eur a hlavný partner ZOO Budapešť vo výške 674 tisíc eur.

Súčasťou komplexu budú aj nadrozmerné 3D modely jašterice zelenej a vretenice severnej. Viac o živote týchto zvierat sa návštevníci dozvedia z interaktívnej tabule.

Už v tejto sezóne sa mohli návštevníci všimnúť tri nové voliéry a Náučný chodník Lužný les. Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov nájdu návštevníci v tesnej blízkosti surikát.

Hosťom akcie bude riaditeľka CHKO Latorica Mgr. Kristína Voralová.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie