Správy

Rašiho návrh o košických mestských častiach: Ako dopadla novela zákona v parlamente?

Podľa košického primátora by sa zredukovaním počtu mestských častí ušetrili nemalé finančné prostriedky. Ako dopadol jeho návrh?

Ilustračný obrázok k článku Rašiho návrh o košických mestských častiach:  Ako dopadla novela zákona v parlamente?
Zdroj: TASR

Podľa Rašiho dáva tento zákon možnosť zrealizovať takúto zmenu rok pred komunálnymi voľbami. „Preto platí – teraz alebo možno už nikdy. Verím, že sa nám to v záujme všetkých Košičanov podarí a využijeme historickú šancu zredukovať počet mestských častí. Ušetríme tak nemalé finančné prostriedky, ktoré budeme môcť využiť na ďalší rozvoj mesta,“ povedal.

Podľa jeho slov majú Košice v tomto roku jedinečnú príležitosť vyriešiť problém, ktorý pretrváva v meste už viac ako 20 rokov. Je ním neúmerne vysoký počet mestských častí, ktorý znamená pre toto mesto a jeho obyvateľov náklady na platy 22 starostov, na odmeny poslancov a kontrolórov 22 miestnych zastupiteľstiev a náklady na prevádzku 22 miestnych úradov. Náklady na chod mestských častí dosahujú ročne približne osem miliónov eur.

Poslanci NR SR nepodporili návrh košického primátora a poslanca Národnej rady Richarda Rašiho o samosprávnom usporiadaní v meste Košice z celoštátnej úrovne na samosprávne orgány v Košiciach. Pri hlasovaní sa viacerí poslanci z koaličného Mosta-Híd zdržali, opozícia zmenu nepodporila.

Aktuálny zákon hovorí, že ktorákoľvek mestská časť môže referendom zablokovať redukciu počtu mestských častí, ktorú by schválilo košické mestské zastupiteľstvo.

„Novela zákona o Košiciach nestanovuje priamo zredukovaný počet mestských častí, ale navrhuje demokratický spôsob ich redukcie založený na tom, že orgány samosprávy samy navrhnú novú organizáciu samosprávy v meste,“ vysvetľovala hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.

Novela mala zmeniť situáciu v tom, že kompetencia rozhodovať o usporiadaní bude prenesená na orgány mesta – Mestské zastupiteľstvo v Košiciach a Radu starostov. Mestské časti mali stratiť oprávnenie zablokovať takéto rozhodnutia.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM