Samospráva

Rozostavaný Senior dom na sídlisku KVP sa dostal opäť pod kontrolu mestskej časti

Nájomca svoj záväzok o výstavbe viacnásobne nedodržal a neodovzdal stavbu ku kolaudácii. MČ chce v projekte pokračovať a dokončiť.

Ilustračný obrázok k článku Rozostavaný Senior dom na sídlisku KVP sa dostal opäť pod kontrolu mestskej časti
Zdroj: TASR

Košická mestská časť Sídlisko KVP za účasti polície a právneho zástupcu v utorok 25. februára po siedmich rokoch prevzala opätovne kontrolu nad areálom bývalej škôlky v Drocárovom parku, kde malo fungovať centrum pre seniorov.

„Nájomca svoj záväzok o výstavbe viacnásobne nedodržal a neodovzdal stavbu ku kolaudácii. Vedenie mestskej časti chce v projekte pokračovať a priestory na poskytovanie sociálnych služieb dokončiť,“ informovala za miestny úrad Ivana Padová.

Nedodržali termíny

Objekt mal na základe nájomnej zmluvy z roku 2013 pozostávať zo štyroch pavilónov, dva z nich by mali slúžiť na poskytovanie sociálnych služieb a dva pre komerčnú činnosť.

Napriek pôvodnému termínu kolaudácie v roku 2015 sa nájomca rozhodol o nadstavbu ešte jedného poschodia, a preto požiadal o predĺženie lehoty na dokončenie do roku 2017.

Práce však ešte v roku 2016 pozastavila Slovenská stavebná inšpekcia (SSI) po tom, keď pod vplyvom silného vetra spadla časť nadstavby.

Ako ďalej uviedla samospráva mestskej časti, podľa následných zistení vrchné poschodie nebolo súčasťou schváleného projektu a nájomca nemal napriek povinnosti platné stavebné povolenie.

K legalizácii stavby nedošlo, a to napriek opakovaným výzvam zo strany stavebného úradu. Potrebné dokumenty investor nepredložil, a preto bolo vlani v decembri vydané rozhodnutie, ktoré nadstavbu tretieho poschodia označilo za nelegálnu stavbu potrebnú zbúrať.

Chcú stavbu dokončiť

Mestská časť sa tak začiatkom tohto roka rozhodla od zmluvy odstúpiť. Informovala o tom aj nájomcu, ktorý jej mal stavbu do 24 hodín sprístupniť a protokolárne odovzdať. „Keďže sa tak nestalo, 15. januára tohto roka sme podali návrh na predbežné opatrenie, ktoré by nám umožnilo nakladať s naším majetkom bez zbytočných obštrukcií zo strany nájomcu,“ skonštatoval starosta Sídliska KVP Ladislav Lörinc s tým, že súd návrhu vyhovel 13. februára.

„Investor bol nami opakovane vyzvaný, aby nám nebránil v nakladaní s naším majetkom a stavbu nám protokolárne odovzdal. Predbežné opatrenie súdu potvrdilo našu argumentáciu, a tak sme pristúpili k tomuto kroku. Urobili sme prehliadku jednotlivých objektov, vyhotovili fotodokumentáciu, spísali zápisnicu, vymenili zámky a zabezpečili stavenisko, nakoľko je momentálne v katastrofálnom stave,“ vysvetlil Lörinc.

Záujmom samosprávy je podľa neho stavbu dokončiť čo najskôr. Statický posudok najprv určí, či je možné vôbec pokračovať v platnom projekte, alebo bude potrebné projektovú dokumentáciu prerábať.

„Ak budeme môcť pokračovať podľa projektu, sme v zmysle rozhodnutia stavebného úradu povinní zbúrať nadstavbu tretieho poschodia a držať sa pôvodného zámeru. Chceme však, aby tu vzniklo adekvátne zariadenie sociálnych služieb tak, ako sme to avizovali verejnosti,“ dodal starosta.

Na dokončenie stavby pritom bude podľa neho treba hľadať financie aj dôveryhodného partnera. Do úvahy prichádza aj vzatie si úveru a priama investícia mestskej časti.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie