Eva Mikulová Správy

ROZHOVOR: Starosta KVP Ladislav Lorinc si cení aktívnu komunitu obyvateľov na sídlisku

Ladislav Lorinc je najmladším košickým starostom. V predchádzajúcom volebnom období bol aktívnym poslancom miestneho zastupiteľstva.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR: Starosta KVP Ladislav Lorinc si cení aktívnu komunitu obyvateľov na sídlisku
5
Galéria

Starosta MČ KVP Ladislav Lorinc je najmladším starostom v Košiciach, ale s komunálnou politikou má už skúsenosti. Problémy sídliska pozná, pretože bol poslancom miestneho zastupiteľstva.

Je aktívny aj na sociálnych sieťach a pravidelne občanov informuje o svojej práci aj úradu.

Okrem starostovskej funkcie sa stala v jeho živote i ďalšia, príjemná zmena. V lete sa oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Štefániou. Čo prezradil o svojej práci, problémoch a obyvateľoch sídliska?

Ako vnímate prvý rok vo funkcii?

Tento rok je iný, ako tie ostatné. A to nielen pre mňa, ale celú našu samosprávu. Po nástupe do funkcie som prebral zodpovednosť za úrad a jeho zamestnancov, takisto som prevzal aj kompetencie, ktoré majú vplyv na 25-tisíc obyvateľov. Je to náročné, ale základom toho, aby sa nám darilo meniť veci k lepšiemu, je mať okolo seba kvalitný tím ľudí.

Som rád, že na našom úrade sme taký vytvorili. Na jednej strane tu máme odborníkov s dlhoročnou praxou, a na strane druhej, mladých, energických ľudí, ktorí majú dostatok elánu a nápadov na zlepšenie.

Výsledkom tejto kombinácie sú pozitívne zmeny, ktoré sa nám na sídlisku podarilo spoločne odštartovať. V decembri bude rok, čo som starostom KVP. Myslím si, že vtedy bude to správne obdobie ho bilancovať. Najväčším ocenením je však pre mňa to, že ako človek, ktorý na tomto sídlisku vyrastal, ho zrazu môžem viesť.

Čo vás najviac prekvapilo (šokovalo) po nástupe do úradu?

Jednoznačne to bol nefunkčný server na miestnom úrade, ktorý bol vlani v novembri napadnutý hackerom. Prišli sme o všetky údaje a dáta od júna 2017. Výrazne to ovplyvnilo prácu nie len ekonomického oddelenia ale celého úradu.

Ten bol okrem iného v čase môjho nástupu nefunkčný a pripravený nebol ani rozpočet pre tento rok, čo býva zvykom. Od bývalého starostu som dostal kľúče od kancelárie a zápis z poslednej porady, to bolo všetko. Nad takým správaním sa však musíte povzniesť, pretože ja som dostal šancu ukázať, že to, čo som tvrdil, viem aj realizovať v praxi.

Čo sú najväčšie problémy mestskej časti

Vychádzajúc z podnetov obyvateľov by som medzi najväčšie problémy sídliska zaradil slabú infraštruktúru, deratizáciu, nedostatok parkovacích miest ale i nevyhovujúci stav detských ihrísk.

Teší ma, že sme už v každej z týchto oblastí rozbehli kroky vedúce k ich zlepšeniu. Ešte v marci sme napríklad spustili mimoriadnu deratizáciu, na ktorú sme navýšili aj finančné prostriedky v celkovom objeme 10-tisíc eur.

V lete sme zriadili zóny zákazu státia pre nákladné vozidlá s dĺžkou nad 5 metrov a takisto sme vybudovali záchytné parkovisko pre dodávky. Okrem iného pokračujeme v spolupráci s MsP v odstraňovaní autovrakov, ktoré dlhodobo zaberajú parkovacie miesta. Sľubujeme si od toho zlepšenie situácie s parkovaním, aj keď vieme, že úplne ju nevyriešime.

Čo sa týka detských ihrísk, na ich revitalizáciu sme vyčlenili 100-tisíc eur. Vypracovali sme koncepciu ich rozvoja, na základe ktorej ich postupne obnovujeme v každom obvode.

Čo vás ešte čaká?

Pustili sme sa aj do opravy kritických úsekov ciest a chodníkov, kde sme v priebehu necelého týždňa zrekonštruovali viac ako 1300 m². Zlepšiť ich kritický stav sa nám podarí aj vďaka transferu z mesta Košice, z ktorého 117-tisíc poputuje na opravu časti Wuppertálskej ulice, ktorá bola na základe odborného posudku zaradená medzi najkritickejšie.

Oproti ostatným mestským častiam máme iné kompetencie, chodníky a vnútroblokové cesty druhej a tretej triedy sú v našej správe. Pri chodníkoch  máme investičný dlh vo výške zhruba pol milióna eur.

Nedokážeme ich teda opraviť všetky a ihneď, to však neznamená, že na to nehľadáme finančné možnosti. Verím, že situácia sa počas môjho pôsobenia zlepší a my postupne budeme mať chodníky a cesty na KVP v uspokojivom sta­ve.

Zmenili sme aj organizačnú štruktúru a dovolím si povedať, že výrazným spôsobom i atmosféru na úrade. To bolo našou hlavnou prioritou, vytvoriť vhodné pracovné prostredie, pretože vtedy dokážu zamestnanci vyťažiť zo seba maximum.

Ste spokojný s aktivitou občanov a poslancov?

Na sídlisku budujeme aktívnu komunitu ľudí, ktorej záleží na tom, čo sa tu deje. Intenzívne vnímam podnety našich obyvateľov, ich pravidelnú komunikáciu na sociálnych sieťach či pri osobných stretnutiach.

Mottom mojej kampane, ktorým sa riadim dodnes, bolo – spoločne posunúť KVP vpred. A to sa nám podarí iba vtedy, ak budeme vzájomne spolupracovať.

Záleží mi na tom, aby sme spoločne s obyvateľmi hľadali riešenia na problémy, ktoré ich trápia. Občas by to chcelo možno viac trpezlivosti a slušnosti v komunikácií vo vzťahu k miestnemu úradu, pretože aj keď sa výsledky nedostavia hneď, robíme všetko pre to, aby ich za nami bolo časom vidieť.

Ak chceme realizovať projekty, ktorými vytvoríme z nášho sídliska lepšie miesto pre život, spolupráca s miestnymi poslancami je nevyhnutná. Teší ma, že nám sa to darí a v dôležitých otázkach vieme nájsť spoločnú zhodu.

Máme aktívny poslanecký zbor, ktorému nie sú ľahostajné problémy obyvateľov a vidieť to aj na spoločných rokovaniach či hlasovaniach zastupiteľstva. Verím, že v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej.

Starosta Ladislav Lorinc - KVP
5
Galéria
Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie