Veronika Hunyadiová Správy

Ružín sa po povodniach premenil na stoku. Na hladine plávajú tony odpadu, FOTO, VIDEO

Vodná nádrž Ružín sa po záplavách opäť premenila na smetisko. Povodne naplavili do priehrady všetky odpadky z okolia.

Ilustračný obrázok k článku Ružín sa po povodniach premenil na stoku. Na hladine plávajú tony odpadu, FOTO, VIDEO
3
Galéria

V stredu 14. októbra zasiahli viaceré okresy Košického kraja výdatné zrážky a povodne. Stúpla najmä hladina riek Hnilec a Hornád, a na viacerých úsekoch bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.

V niekoľkých obciach došlo k vybreženiu vodných tokov a zaplavené boli miestne komunikácie, priľahlé pozemky aj obydlia. Voda spôsobila problémy aj priamo v Košiciach, zatopila cesty a pozemky v mestských častiach Ťahanovce či Krásna.

Z Ružína smetisko

Záplavy však so sebou priniesli aj ďalší problém. Do vodnej nádrže Ružín dažde a následné povodne naplavili tony odpadu zo širokého okolia. Norné steny, ktorú sú umiestnené v rieke Hornád a zadržujú naplavený odpad, nevydržali nápor vody a povolili. Nahromadené odpadky sa tak dostali do vodnej nádrže. Na hladine plávajú rôzne plasty, fľaše či domáce spotrebiče.

Hladiny a brehy Ružína čistia vodohospodári spolu s rybármi a dobrovoľníkmi pravidelne. Problém s odpadom sa však opakuje niekoľkokrát do roka, najmä po výdatnejších zrážkach. Každý rok tak plávajú na hladine tony odpad. Aktuálne sa však množstvo odpadkov kvôli povodni ešte znásobilo.

Situácia sa opakuje

Veľká časť odpadu pochádza z obydlí a osád v okolí riek Hornád a Hnilec. Odpadky ale do Ružína a k jeho brehom vyhadzujú aj miestni chatári, rybári a turisti.

Vodnú nádrž naposledy čistili vodohospodári s dobrovoľníkmi začiatkom augusta. Do boja s odpadom, ktorý plával na hladine sa pustil špeciálny kombajn. Odpadky zbierali dobrovoľníci aj na brehu a v okolitej prírode.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM