Veronika Ondo-Cholewová Samospráva

Skvelá novinka pre občanov, toto im umožní župan na zastupiteľstve

Košická župa sa otvára verejnosti, na zastupiteľstve chce počuť aj občanov. V rámci protikorupčných opatrení chce Košický samosprávny kraj sprístupniť verejnosti rokovania.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá novinka pre občanov, toto im umožní župan na zastupiteľstve
Zdroj: Adam Stečák

V rámci 2. etapy protikorupčných opatrení chce Košický samosprávny kraj sprístupniť verejnosti rokovania komisií zastupiteľstva, na samotnom zastupiteľstve umožní občanom vystúpiť s problémami, ktoré ich trápia.

Hlas ľudu

Košický samosprávny kraj (KSK) navrhuje ďalšiu vlnu opatrení, ku ktorým sa zaviazal po protikorupčnom audite mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS). Ak materiál na pondelkovom zasadnutí Zastupiteľstva KSK schvália krajskí poslanci, verejnosť bude mať lepší prehľad o rozhodovaní svojich volených zástupcov. Župa chce v 2. etape protikorupčných opatrení umožniť napríklad prístup verejnosti na zasadnutia komisií Zastupiteľstva KSK, po novom by mohli občania vystúpiť aj na rokovaní zastupiteľstva.

,,Po každých voľbách sa hovorí, že výsledok je hlasom ľudu. My chceme, aby bolo tento hlas počuť aj v období medzi voľbami, preto sme sa rozhodli otvoriť samosprávu verejnosti a zaviesť niekoľko opatrení v prospech transparentnosti. Vďaka nim vo vyššej miere zapojíme obyvateľov do debaty o vývoji a rozhodovaní v našom kraji," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Občania na zastupiteľstve

Podľa súčasnej úpravy môžu byť občania už teraz prítomní na rokovaniach krajského zastupiteľstva, avšak len ako pasívni pozorovatelia.

„Preto navrhujeme na rokovanie stabilne zaradiť bod Otvorená samospráva, v rámci ktorého môžu vystúpiť s postrehom alebo konkrétnym problémom, ktorý ich trápi. Pre občanov bude na každom rokovaní vyhradených 30 minút, pričom jeden príspevok nesmie presiahnuť 5 minút,“ ozrejmil Trnka. Na každom zastupiteľstve tak dostane priestor minimálne šesť obyvateľov.

Prihlasovanie do bodu Otvorená samospráva navrhuje kraj elektronickou formou, prostredníctvom elektronického formulára na webovej stránke KSK. Novinkou v rokovacom poriadku župného zastupiteľstva by mala byť aj možnosť výjazdového rokovania mimo sídla samosprávneho kra­ja.

Pre verejnosť

Ak návrh odobria krajskí poslanci, verejnosť sa bude môcť zúčastňovať aj na zasadnutiach komisií Zastupiteľstva KSK. Tie sa odborne vyjadrujú k pripravovaným materiálom na najbližšie zasadnutie Zastupiteľstva KSK. Doposiaľ boli tieto komisie neverejné. Okrem navrhovaných zmien v rokovacom poriadku zastupiteľstva zavádza kraj v rámci 2. etapy protikorupčných opatrení aj ďalšie novinky. Na stránke https://web.vucke.sk pribudla sekcia Transparentný kraj.

„Prostredníctvom záložky Transparentný kraj opäť nastavujeme latku vyššie a s ňou zvyšujeme aj štandardy zverejňovania. Zjednodušili sme prístup verejnosti k informáciám, ktoré umožňujú občanom verejnú kontrolu,“ dodal župan Trnka. Návštevníci webu nájdu v tejto sekcii informácie o jednotlivých oblastiach, ktoré zahŕňajú kompetencie kraja ako aj kontakt na zodpovedné osoby.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM