Eva Mikulová Správy

Skvelá práca odborníkov. Zachránili životy matiek a novorodencov, FOTO

Vďaka rýchlej a profesionálnej intervencii odborníkov z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa podarilo včas stabilizovať dvoch rizikových novorodencov.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá práca odborníkov. Zachránili životy matiek a novorodencov, FOTO
6
Galéria
Zdroj: UNLP

O špičkových medicínskych zákrokoch nás informovala hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

Vážne ohrozenie života

Počas leta priviezli do UNLP Košice pacientku s vážnym ohrozením života, ktorá bola v 34. týždni tehotenstva. Budúca mamička Monika, pár rokov po tridsiatke, mala nález na pľúcach, ktorý vážne ohrozoval jej život, ale aj život jej nenarodeného dieťaťa.

„Čakalo nás ťažké rozhodnutie, chceli sme zachrániť matku aj dieťa,“ vysvetľuje primár Neonatologického oddelenia UNLP Peter Krcho. „Kolegovia z 1.gynekologicko-pôrodníckej kliniky dospeli k záveru, že najlepšie bude tehotenstvo ukončiť predčasne cisárskym rezom, aj keď to ohrozí život dieťatka, pretože do termínu pôrodu ostávalo ešte šesť týždňov. Ihneď po sekcii na tom žiaľ dieťatko nebolo najlepšie a vyžadovalo okamžité intervencie. Potrebné bolo aj podanie špeciálneho lieku, ktorý sa do pľúc podáva cez dýchacie cesty. Po tomto zákroku už malý Matúš vedel lepšie dýchať aj sám,“ opisuje odborný postup primár Krcho.

Aj po cisárskom reze má byť novorodenec čím skôr s matkou. Pokiaľ to zdravotný stav oboch umožňuje.

Matúš vážil pri narodení 2 460 gramov a 47 centimetrov. Od matky dostával materské mlieko len krátko. Po sekcii ju čakala vážna operácia pľúc.

Vďaka profesionálnemu prístupu zdravotníkov z UNLP Košice mohli byť matka s dieťatkom umiestnení na jednom pracovisku. Monika tak mohla malého Matúša navštevovať od druhého dňa po pôrode cisárskym rezom. „Vďaka rýchlemu zásahu a kvalite poskytovanej starostlivosti o rizikového novorodenca sa dieťa nemuselo oddeliť od matky a mohli byť aspoň tri dni spolu, pred zákrokom, ktorý musela podstúpiť neskôr matka. Monika sa naďalej podrobuje náročnej liečbe, o malého chlapca, ktorý je plný síl, sa zatiaľ stará otecko a rodina,“ uzavrel príbeh primár Krcho.

Bábätko liečili hneď po narodení

Druhým prípadom, kde o osude dieťatka rozhodol rýchly zásah zdravotníkov, bola mamička Mária a jej syn Jakub. Aj Mária musela podstúpiť sekciu.

„Jednou z možných komplikácii pri podávanej liečbe, ktorá je ale potrebná, je aj oxidačný stres. Ten vzniká podávaním zvýšenej koncentrácie kyslíka príliš dlhú dobu. Vzniká aj opakovaným vystavením pacienta radiačnému žiareniu, obzvlášť nebezpečný je v prípade nezrelých alebo hypoxiou postihnutých novorodencov. Ak podávame kyslík novorodencom, mali by sme to robiť čo najkratšie a čo najskôr by sme mali podávať už len čistý vzduch pod zvýšeným tlakom. Touto stratégiou predchádzame závažným ochoreniam, ktoré sa objavujú v neskoršom období a patria medzi život ohrozujúce,“ vysvetľuje Krcho.

Malý Jakubko vážil po pôrode 4 450 gramov, meral  52 centimetrov. Prvé problémy sa u neho objavili hneď po sekcii a bola potrebná včasná a efektívna intervencia.

„Röntgen pľúc potvrdil ťažkú pľúcnu patológiu, preto bolo potrebné dieťatko okamžite začať liečiť,“ vysvetľuje primár Krcho. Liečba, ktorá bola podobná ako v prvom prípade, bola úspešná a Jakubko mohol byť preto už na tretí deň priložený k prsníku. S mamičkou sa tešia vzájomnej prítomnosti a dobrému zdraviu.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie