Eliška Šándorová Krimi

Slovenský horolezec († 25), ktorý zahynul na Mont Blancu, bol známy košický tréner

Dvadsaťpäťročný slovenský horolezec zahynul v piatok na francúzskej strane Mont Blancu, najvyššieho vrchu Álp, keď spadol z výšky približne 250 metrov.

Ilustračný obrázok k článku Slovenský horolezec († 25), ktorý zahynul na Mont Blancu, bol známy košický tréner
3
Galéria
Zdroj: TASR

Dvadsaťpäťročný slovenský horolezec zahynul v piatok na francúzskej strane Mont Blancu, najvyššieho vrchu Álp, keď spadol z výšky približne 250 metrov na začiatku štandardnej trasy všeobecne známej ako „Route Royale“ – kráľovský traverz. Informovala o tom francúzska tlačová agentúra AFP.

Podľa medializovaných informácií je obeťou obľúbený košický športovec a osobný tréner Matúš B., ktorého pozná široká komunita fanúšikov športu z viacerých podujatí.

Ako informoval český portál blesk.cz, s Košičanom boli na mieste aj dvaja Česi. „Dvom Čechom, ktorí slovenského skialpinistu doprevádzali, sa nič nestalo, utrpeli iba šok. Vrtuľník ich previezol do údolia, kde ich vypočula polícia. Podľa nej trojica mužov v čase pádu mladého Slováka nebola k sebe priviazaná lanom,“ uviedol blesk.cz

Francúzske úrady zároveň v piatok vydali pre horolezcov zákaz liezť na Mont Blanc, ak nemajú rezervovanú izbu v niektorom z prístreší na trase k vrcholu najvyššieho štítu Európy. Úrady sa tak snažia obmedziť hroziace riziko súvisiace s preľudnením.

Alpský štít priláka ročne takmer 25-tisíc horolezcov, ale každodenné davy vyvolávali „praskanie nervov“ medzi skupinami alpinistov zápasiacimi o miesto a rozšírené bolo aj ilegálne táborenie, ktoré sa už vymykalo kontrole, píše AFP.

Ľudia, ktorí chcú vyliezť na vrch vysoký 4810 metrov štandardnou trasou, si musia od soboty 1. mája rezervovať izbu v jednom z troch prístreší, ak si bude ich výstup vyžadovať aj nocovanie – čo je najčastejší prípad.

Počas vlaňajšej horolezeckej sezóny zahynulo na Mont Blancu 15 horolezcov. To prinútilo predstaviteľov začať od júla obmedzovať vstup na najpopulárnejšiu trasu, pretože vládli obavy z preľudnenia a zosuvov skál.

Ilustračné foto, TASR

Skialpinista Matúš B.
3
Galéria
Zdroj: FB Matúš B.
Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM