Alexandra Kolínská Hokej

Standing ovation v Steel Aréne: Oceliari porazili Švédov AIK Skelleftea!

Hokejisti HC Košice privítali v úvodnom kole play off Ligy majstrov na domácom ľade tím AIK Skelleftea. Zápas rozhodol Adam Lapšanský len dve minúty pred koncom.

Ilustračný obrázok k článku Standing ovation v Steel Aréne: Oceliari porazili Švédov AIK Skelleftea!

V úvode stretnutia preveril hosťujúceho brankára Bicek, na opačnej strane tvrdo vypálil v 6. minúte počas početnej výhody Heed, stav sa však nezmenil. Švédske družstvo postupne zvyšovalo tempo, výborne kombinovalo a po mnohých streleckých príležitostiach otvoril skóre duelu Pesonen. Puk do košickej siete poslal pomedzi Melicherčíkove betóny v 11. minúte – 0:1. O štyri minúty neskôr zahodil stopercentnú šancu Norman, keď osamotený medzi kruhmi iba nechal vyniknúť strážcu košickej bránky. Ojedinelú košickú šancu mal v 17. minúte Bartoš, ktorý sa dostal k dorážke, puk z jeho hokejky však letel nad bránku súpera. Prvá dvadsaťminútovka bola v réžii hráčov AIK Skelleftea, ktorí si vytvorili takmer dvadsať streleckých príležitostí, mali prevahu a boli i dôraznejší v osobných súbojoch.

Druhú tretinu odštartovala šanca Češíka, Hanses vyrazil puk pred seba, Lelkeš sa už k dorážke nedostal. Navyše fauloval a jeho vylúčenie potrestal Zackrisson, ktorý vymietol ľavý horný roh Melicherčíkovej bránky. Na opačnej strane mal v 24. minúte gól na hokejke Lelkeš, no až po vylúčení Urboma a po buly v útočnej tretine sa presadil Bartánus – 1:2. „Oceliari“ ožili a začali byť nebezpečnejší i smerom dopredu. V 33. minúte preverili Hansesa Bartánus i Šedivý, košickí diváci sa ale z gólu netešili. Skelleftea hrozila početnou streľbou, najmä v 35. minúte po delovkách Heeda, neujala sa ani dorážka Ohlssona o dve minúty neskôr a domáci tím mohol i naďalej pomýšľať na dobrý výsledok.

Na začiatku tretieho dejstva mali Košičania k dispozícii presilovú hru 5 proti 4, ktorú nedokázali pretaviť vo vyrovnávajúci gól. V 46. minúte napriahol od modrej čiary kapitán Štrbák, puk z jeho hokejky skončil iba na konštrukcii Hansesovej bránky. „Oceliari“ sa dočkali v 51. minúte, keď Bicek našiel na útočnej modrej čiare Bartánusa a ten po úniku vyrovnal na 2:2. O tri minúty neskôr mal víťazný gól na hokejke Jenčík, v ideálnej streleckej pozícii však netrafil priestor bránky. Na opačnej strane napriahol Urbom a v 55. minúte naklonil misku váh na stranu švédskeho tímu – 2:3. V 57. minúte „oceliari“ dostali puk za Hansesov chrbát, po konzultácii s videorozhodcom ho prisúdili Lelkešovi. Už o minútu neskôr napriahol Lapšanský a rozhodol duel v prospech Košíc – 4:3.

HC Košice – AIK Skelleftea 4:3 (0:1, 1:1, 3:1)

Góly: 24. Bartánus (Suja), 51. Bartánus (Bicek, Šedivý), 57. Lelkeš, 58. Lapšanský (Jančík, Bartoš) – 11. Pesonen (P. Lindholm), 23. Zackrisson (Holmström), 55. Urbom (A. Pettersson)
Rozhodovali: Kubuš (SR), Zrnič (Slovin.) – M. Korba, Šefčík (obaja SR)