Eva Mikulová Rôzne

Študenti z košického Evanjelického gymnázia pocestujú do Európskeho parlamentu v Štrasburgu

Vyhlásili výsledky študentskej súťaže Euroscola, ktorú vyhlásila Kancelária Európskeho parlamentu. Prvých sedem škôl pocestuje do Štrasburgu.

Ilustračný obrázok k článku Študenti z košického Evanjelického gymnázia pocestujú do Európskeho parlamentu v Štrasburgu
Zdroj: IKEP

Kancelária Európskeho parlamentu v piatok 14.decembra vyhlásila výsledky súťaže Euroscola 2019.

Víťazom sa stalo Gymnázium Snina. Vo svojom projekte sa víťazný tím, ktorý je zároveň zapojený do projektu Ambasádorská škola EP (EPAS), venoval téme Európskych volieb, ku ktorej zorganizoval množstvo aktivít- besedy, workshopy, súťaž plagátov, Európsku čajovňu, Eurouličku, informačný bod EÚ na škole, aktivitu k Európskemu týždňu mobility- Gymnazisti na kolesách či súťaž “Kde začína Európa?” V rámci všeobecnej podpory volieb dokonca aj simulované komunálne voľby.

Pozvali prezidenta aj europoslancov

Študenti si pozvali aj viacero hostí, napríklad prezidenta Andreja Kisku, či europoslancov Ivana Štefanca, Eduarda Kukana, Miroslava Mikolášika a Moniku Smolkovú. Do aktivít zapojili aj Úniu žien, Klub dôchodcov, poslancov VÚC aj obyvateľov mesta. Na druhom mieste skončila Cirkevná spojená škola-Gymnázium Snina s podujatiami- euro-raňajky, anketa v meste, infopanel na škole či infoletáky o EÚ-tiež na tému Eurovolieb.

Tretia víťazná škola- Obchodná akadémia Prievidza si zvolila tému: “Kampaň Tentoraz idem voliť” a venovala sa jej cez besedy, krížovkársky štvorboj s témou EÚ, výstavu euromincí spojenú s kvízom, vysádzanie stromčekov-euroškôlku, či Open Day Euroscoly pre rodičov, kde robili anketu o postojoch k eurovoľbám a EÚ.

Sedem víťazných stredných škôl sa zúčastní pracovného dňa Euroscola v Európskom parlamente v Štrasburgu na budúci rok.

Eurovoľby budú v máji 2019

“Voľby do Európskeho parlamentu budú už na budúci rok v máji. Dúfame, že aj projekty škôl, ktoré sa zapojili do tohto ročníka, priblížili mladým ľuďom o čom Európa je a čo im prináša. Ide aj o ich budúcnosť, preto veríme, že sa nepriaznivá tendencia slabej účasti mladších v eurovoľbách zvráti,”povedal riaditeľ Kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel.

Do súťaže Euroscola sa tento rok zapojilo 25 stredných škôl z celého Slovenska. Študenti sa zamerali najmä na eurovoľby, dôvody nízkej účasti Slovákov v týchto voľbách či zvýšeniu povedomia o nich. Venovali sa tiež iniciatíve EP „Tentoraz idem voliť“, Európskemu roku kultúrneho dedičstva, migrácii, bezpečnosti ako aj ochrane životného prostredia.

Tento rok bol už trinástym ročníkom súťaže Euroscola, do ktorej sa počas jej existencie zapojilo viac ako desať tisíc mladých a niekoľko tisíc pedagógov a študentov absolvovalo pobyt v Štrasburgu.

Víťazné školy Euroscola 2019:

  • 1. Gymnázium, Snina
  • 2. Cirkevná spojená škola – Gymnázium Sv. Cyrila a Metoda, Snina
  • 3. Obchodná akadémia, Prievidza
  • 4. Evanjelické gymnázium J.A.Komenského, Košice
  • 5. SOŠ podnikania a služieb, Námestovo
  • 6. Gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana, Čadca
  • 7. Gymnázium Martina Hattalu, Trstená
Zdroj: IKEP
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM