Krimi

SVET O SLOVENSKU: Tragická smrť na Mont Blancu

Mladý slovenský turista zaplatil životom za svoju alpinistickú vášeň a túžbu vystúpiť na najvyššiu horu Európy. Hoci je už jún, na hore Mont Blanc stále vládnu kruté zimné podmienky.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Tragická smrť na Mont Blancu
3
Galéria
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Vysokohorský terén vie byť nevyspytateľný a často dokáže potrápiť aj tých najskúsenejších horolezcov. Či do tejto kategórie patril aj mladý slovenský turista, ktorý vo veku 25 rokov tragicky zahynul počas výstupu na Mont Blanc, nevedno. O jeho nešťastnom osude píše belgický portál Le Soir.

Smrteľný pád

Hory vždy znamenajú riziko fatálneho pádu a najmä v zasnežených podmienkach. Pre mnohých milovníkov adrenalínu je práve vedomie tohto rizika príťažlivé a nenechajú sa odradiť žiadnymi prekážkami. Mont Blanc je ako najvyšší vrch Európy týčiaci sa do výšky 4808 metrov nad morom métou snáď každého vysokohorského turistu.

Podobne to zrejme bolo aj s mladým slovenským turistom (25), ktorý na alpskom masíve v piatok zahynul. “Horskí záchranári oznámili, že mladý slovenský alpinista neprežil pád v masíve Mont Blanc,” píše Le Soir. Bez bližších detailov dodáva, že spadol v oblasti Nid d’Aigle a rútil sa približne 250 metrov dole prudkým svahom. Následne narazil na skalnatú stenu.

Mladý Slovák nebol na hore sám. Sprevádzali ho dvaja českí kamaráti, ktorí sú podľa portálu z celej udalosti silne traumatizovaní. Le Soir uvádza, že v okamihu nešťastia skupina nebola pripnutá na bezpečnostné lano. Mladíkovi priletela na pomoc aj záchranárska helikoptéra, ale oživovanie bolo márne.

Tvrdé podmienky

“Podmienky na výstup na Mont Blanc sú momentálne na začiatku alpinistickej sezóny technicky veľmi náročné,” upozorňujú podľa portálu záchranári. Svahy sú ešte pokryté viac – menej tvrdým snehom a silne zľadovatené. Čo bolo príčinou mladíkovho pádu zatiaľ nie je známe.

Na horu v Savojských Alpách ležiacu na francúzsko-talianskej hranici sa každoročne vydáva nemálo Slovákov. Hoci je to najvyšší vrch Európy, zdolať ju môžu aj amatérski turisti s dobrou výbavou a patričným tréningom. Mnohí sa celoročne pripravujú vo Vysokých Tatrách, aby mali potrebnú kondíciu a skúsenosti. Výstup na Mont Blanc sa často začína už o tretej hodine ráno a spolu so zostupom trvá aj viac ako desať hodín.

Foto: ilustračné

Skialpinista Matúš B.
3
Galéria
Zdroj: FB Matúš B.
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie