Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Technická univerzita chce vytvoriť s partnermi "európsku univerzitu“

Technická univerzita v Košiciach (TUKE) sa stala spolu s ďalšími piatimi univerzitami z krajín Európskej únie (EÚ) členom aliancie Ulysseus s cieľom vytvoriť a realizovať projekt európskej univerzity.

Ilustračný obrázok k článku Technická univerzita chce vytvoriť s partnermi "európsku univerzitu“
Zdroj: TUKE

Tento týždeň spoločne podpísali v Bruseli programové vyhlásenie. Súčasťou aliancie sú koordinátorská Univerzita v Seville (Španielsko), ďalej Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Cote d'Azur (Francúzsko), Manažérske centrum Innsbruck (Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Fínsko).

Ulysseus však tvorí viac ako šesť členov, keďže získava silnú podporu miestnych samospráv, regionálnych vlád, ako aj sociálnych a hospodárskych subjektov zo všetkých šiestich zapojených inštitúcií.

Dlhodobé spojenectvo

„Cieľom aliancie je vytvárať dlhodobé spojenectvo, spoločné štruktúry a stratégie v oblasti vzdelávania a výskumu, ktoré súvisia s prioritami regiónov a miest členských štátov. Jej cieľom je prispievať ku konkurencieschop­nosti, inovácii a zamestnateľnosti, a podporovať aktívne občianstvo, sociálne začlenenie, súdržnosť a osobný rozvoj študentov a zamestnancov,“ informovala TUKE.

Európske univerzity sú iniciatívou Európskej komisie (EK), ktorej víziou je vytvorenie sietí univerzít v celej EÚ vytvorených zdola nahor. Účelom je okrem iného umožniť študentom získať akademický titul kombinovaním štúdií v niekoľkých krajinách a prispieť ku konkurencieschop­nosti európskych univerzít vo svete.

Výskumné centrá

„Technická univerzita v Košiciach je súčasťou silného konzorcia šiestich významných európskych univerzít a výskumných centier. Máme veľmi dobrý pocit z veľkej súdržnosti a zaangažovanosti členov aliancie Ulysseus. Práve sme podpísali spoločné poslanie našej európskej univerzity a intenzívne pracujeme na podaní projektu. V tejto aktivite vidíme možnosť zatraktívnenia a internacionalizácie štúdia, premostenia výskumu a zlepšenia služieb verejnosti,“ uviedol rektor TUKE Stanislav Kmeť.

Ocenil pritom podporu zo strany mesta, samosprávneho kraja, regionálnych obchodných a študentských organizácií, ako aj klastrov. EK testuje rôzne modely spolupráce európskych univerzít prostredníctvom dvoch výziev na predkladanie návrhov v rámci programu Erasmus +. Tieto aliancie by mali zahŕňať partnerov zo všetkých typov vysokých škôl a mať širokú geografickú pôsobnosť v celej Európe.

Milióny eur

Programové vyhlásenie vysvetľuje základný účel návrhu a spoločnú dlhodobú víziu pre vzdelávanie, výskum, inováciu a spoločnosť ako celok, ktorým chce vytvoriť systémový, štrukturálny a trvalý vplyv na všetkých úrovniach zúčastnených inštitúcií. Táto vízia by mala presiahnuť rámec trojročného obdobia financovania, v časovom horizonte minimálne do roku 2025.

Vlani získalo grant vo výške päť miliónov eur na trojročný projekt celkovo 17 aliancií univerzít. Termín na podávanie prihlášok v druhom kole, do ktorého sa zapojí aj konzorcium s TUKE, je 26. februára 2020. Plánom je podpora 24 aliancií európskych univerzít.

Na Technickej univerzite otvorili v minulosti aj novú učebňu Interactive recycling auditorium. Pozrite si to vo videu.

Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM