Eva Mikulová Správy

V jedálňach Technickej univerzity budú variť aj vegánske jedlá, FOTO

Projekt Zelená jedáleň zabezpečuje celý proces zaradenia rastlinných jedál pre ktorúkoľvek vysokú školu na Slovensku. Súčasťou sú aj kuchárske workshopy.

Ilustračný obrázok k článku V jedálňach Technickej univerzity budú variť aj vegánske jedlá, FOTO
6
Galéria
Zdroj: slovenska vegánska spoločnosť

Projekt Zelená jedáleň prináša na Slovensko pravidelné a plnohodnotné vegánske stravovanie na vysokých školách. V úvodnej fáze spúšťajú možnosť každodenného rastlinného jedla tri jedálne Technickej univerzity v Košiciach a štyri jedálne Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.

Zmena sa čoskoro uskutoční aj na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Do projektu sa môže bezplatne zapojiť ktorákoľvek univerzita alebo vysoká škola na Slovensku.

Pre tento inovatívny krok sa univerzity rozhodli vďaka spolupráci so Slovenskou vegánskou spoločnosťou, ktorá projekt zastrešuje.

Zabezpečia informácie

Projekt Zelená jedáleň zabezpečuje celý proces zaradenia rastlinných jedál pre ktorúkoľvek vysokú školu na Slovensku. Jedálňam ponúka brožúru s rastlinnými receptami prispôsobenými pre veľkú kuchyňu, zabezpečenie informačnej kampane a konzultácie podľa potreby.

Dôležitou súčasťou projektu je tiež organizácia workshopov vegánskeho varenia.

„Skúsenosť so zavádzaním rastlinných jedál nás presvedčila, že Slovensko je pripravené na túto zmenu. Práve študenti vysokých škôl sú často pioniermi, ktorí majú o vegánsku stravu najväčší záujem. Preto s rozsiahlejším zavádzaním začíname práve na vysokých školách,“ vysvetľuje Tamara Stohlová z Vegánskej spoločnosti.

Študenti stravujúci sa v jedálňach, ktoré sa zapoja do projektu Zelená jedáleň, sa môžu tešiť na rôznorodú ponuku rastlinných jedál. „Pretrváva mýtus, že rastlinná strava je nudná, drahá a náročná na prípravu. Chceme ukázať, že vegánska strava nemusí znamenať žiadne odopieranie,“ vysvetlil koordinátor projektu Miloš Pupík.

Nová ponuka bude zahŕňať chutné a zdravé jedlá s nižšou ekologickou stopou.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM