Terasa pre Ukrajinu: Benefičný koncert má pomôcť rodinám, ktoré zasiahla vojna

Pomôcť rodinám s deťmi, ktoré prišli o domov počas vojnového konfliktu na Ukrajine, má aj tento rok benefičný koncert Terasa pre Ukrajinu.

Ilustračný obrázok k článku Terasa pre Ukrajinu: Benefičný koncert má pomôcť rodinám, ktoré zasiahla vojna
Zdroj: youtube

Ako TASR informoval Dominik Béreš z košickej mestskej časti Západ, vystúpi na ňom takmer sto účinkujúcich. Získaný príspevok má každoročne rastúcu tendenciu, vlani sa vyzbieralo 3750 eur.

Ako uviedol koordinátor projektu pomoci Ukrajine a manažér organizácie Úsmev ako dar Radoslav Dráb, za výťažky z uplynulých koncertov sa podarilo celoročne prevádzkovať napríklad kuchyňu a práčovňu v ubytovni Zakarpatie, ktoré slúžili denne viac ako 40 rodinám.

„Umožnili sme im tak variť, uskladňovať potraviny v chladničkách, či prať v dvoch práčkach, ktoré pri tomto počte rodín bežali takmer nonstop. Posledný rok bol však náročný najmä na opätovnú integráciu týchto rodín do reálneho života hlavne z pohľadu zdravotnej starostlivosti, keďže na Ukrajine neexistuje systém verejného zdravotného poistenia a rodiny k nám často prichádzajú so značne podlomeným zdravím a vyčerpaním,“ povedal.

Muzikálový program vianočného charitatívneho koncertu je inšpirovaný príbehom Antoina de Saint-Exupéryho, chýbať nebudú ani koledy v netradičnom hudobnom spracovaní.

„Po minuloročnom rozprávkovom príbehu O dvanástich mesiačikoch bude aj tento rok príznačné putovanie za víťazstvom, pravdou a láskou. Aj Malý princ vo svojej podstate putuje za poznaním skutočných hodnôt, o čom je aj samotné posolstvo Vianoc a narodený malý Ježiško. Práve táto paralela umožnila tvorcom koncertu spojiť dej rozprávky s koledami a vianočnými motívmi,“ spresnil Béreš s tým, že tento rok si spolu s ďalšími organizátormi želajú pokoriť hranicu 4000 eur.

Benefičný koncert Terasa pre Ukrajinu sa uskutoční v nedeľu (30.12.) od 18.00 h v Spoločenskom pavilóne v Košiciach.

Foto: archív

Zdroj: TASR