Eva Mikulová Správy

To je ale rozkošné zvieratko. Mláďa urzona sa narodilo jedine v našej zoo, FOTO

Košická zoo si pripísala ďalší chovateľský úspech. Pred niekoľkými dňami sa im podarilo odchovať prvé mláďa urzona stromového na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku To je ale rozkošné zvieratko. Mláďa urzona sa narodilo jedine v našej zoo, FOTO
3
Galéria
Zdroj: ZOO Košice

V košickej zoo majú dôvod na radosť. Tešia sa z nového unikátneho prírastku. Pred niekoľkými dňami sa tu narodilo mláďa urdona stromového. Informujú o tom na sociálnej sieti.

Ako prvá slovenská zoo odchovala tento druh. Urzon stromový (Erethizon dorsatum) patrí v európskych zoo k menej častým chovancom. Tento druh momentálne chová 36 inštitúcií v počte do deväťdesiat jedincov.

Za posledný rok sa narodilo iba osem mláďať. V rámci UCSZOO ich chovajú v ďalších štyroch zoo. Veľmi úspešným chovateľom je Zoo Olomouc

Z Olomouca pochádza otec mláďaťa. Samicu doviezli zo Zoo Miskolc.

Samotárske zvieratko

Narodenie mláďaťa nebolo nijako jednoduché. Samica Pom-Pom rodila cisárskym rezom. Priebežné veterinárne kontroly poukázali na väčšie rozmery mláďaťa.

„Nič sme nenechali na náhodu a 3. apríla sme privítali na svete mláďa. Prvotná prehliadka potvrdila, že ide o samčeka a ten dostal meno Hugo. Prvé dni života sa o neho postarali naše chovateľky a venovali mu patričnú pozornosť, rovnako ako aj samici. Obaja sú v poriadku,“ informuje zoo.

Urzon sa síce podobá starosvetským dikobrazom, no v skutočnosti má omnoho bližšie k morčatám. Jeho ostne sú hladké, ale opatrené háčikmi. Líši sa i v tom, že si nehrabe nory, ale naopak výborne šplhá.

Na stromoch hľadá nie len úkryt pred predátormi ale i svoju hlavnú potravu – pupene, listy, kôru, plody a kvety. Je to samotár. Podobne ako u morčiat sa aj urzony rodia dobre vyvinuté, s otvorenými očami a osrstené. V dospelosti vážia 3,5 až 7 kg. Gravidita trvá 205 až 217 dní a samica rodí jedno, výnimočne dve mláďaťá.

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM