Správy

Upratovanie Ružína musí chvíľu počkať. Kedy ho začnú vodohospodári čistiť?

Vplyvom výdatných zrážok v minulom týždni do vodnej nádrže Ružín naplavilo odpad z nelegálnych skládok na brehoch.

Ilustračný obrázok k článku Upratovanie Ružína musí chvíľu počkať. Kedy ho začnú vodohospodári čistiť?
3
Galéria

Vplyvom výdatných zrážok v minulom týždni do vodnej nádrže Ružín naplavilo odpad z nelegálnych skládok na brehoch. Nahromadený odpad a zvýšený stav rieky Hornád zároveň spôsobili pretrhnutie oboch norných stien. Potvrdil to v pondelok (19. 10.) hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Podobný prípad, keď po vyčistení Ružína došlo k pretrhnutiu nornej steny, sa stal aj po povodni v novembri 2019. Špeciálne norné steny v rámci pilotného projektu čistenia Ružína prvýkrát inštalovali v roku 2015.

Musí klesnúť voda

„V súčasnosti správca toku musí a v najbližších dňoch vyhlási verejné obstarávanie na ich zreparovanie a následne môžu byť inštalované. Vzhľadom na tento administratívny proces nevieme nateraz určiť presný termín osadenia,“ uviedol hovorca. Neskôr bude potrebné vyhlásiť verejné obstarávanie aj na proces odvozu a likvidácie odpadu.

„Keďže stále prevláda zvýšená hladina na riekach Hornád a Hnilec, ktoré tvoria Vodnú stavbu (VS) Ružín, je potrebné počkať, kým ich hladiny klesnú a odpad dopláva k priehradnému múru alebo ostane v meandroch vodnej stavby. Následne budú z prevádzkových dôvodov naši pracovníci pomocou mechanizmov pri priehradnom múre tento odpad zbierať a uložia ho v areáli vodnej stavby na medziskládku,“ priblížil Bocák.

Pomôcť by mali aj obce

Odpad, ktorý ostane v meandroch, sa bude pravdepodobne zbierať priebežne podľa kapacitných možností pracovníkov SVP a ochote dobrovoľníkov. V zmysle zákona by sa na tom mali podieľať aj samosprávy, v katastroch ktorých sa odpad na brehoch riek nachádza.

„Ak ide o odpad na VS Ružín, tak stále hovoríme len o dôsledkoch konania nezodpovedných ľudí, a to bez ohľadu na to, či sú to obyvatelia, rybári alebo chatári. To, ako zamedziť hromadeniu odpadu, už je otázka celej spoločnosti a, samozrejme, vlády SR, ktorá by mala prijať razantné opatrenia. Dovtedy sa tento boj bude večne opakovať,“ konštatoval hovorca SVP.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM