Eva Mikulová Správy

Už rok spravuje Správa mestskej zelene verejný cintorín a krematórium. Pomohla táto zmena?, FOTO

Prevzatie verejného cintorína a krematória Správou mestskej zelene (SMsZ) pred rokom sa ukázalo ako správny krok a obe pohrebiská sa posunuli na vyššiu úroveň.

Ilustračný obrázok k článku Už rok spravuje Správa mestskej zelene verejný cintorín a krematórium. Pomohla táto zmena?, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Investície na zlepšenie stavu oboch pietnych miest dosiahli za rok takmer pol milióna eur.

Nielen vnútorné priestory, ale aj oba areály boli podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka roky neudržiavané a mestský podnik ich prevzal v značne zanedbanom stave. „Kremačné pece fungovali len silou vôle, vonkajšie plochy boli zarastené, chodníky neudržiavané, našli sme aj plesnivé kancelárie, v nevyhovujúcom stave boli aj vnútorné priestory. Tento nedôstojný čas je už, našťastie, za nami. Za uplynulých 12 mesiacov sme sa viacerými investíciami posunuli k výraznému skrášleniu oboch pietnych miest. Stále je ešte pre nami množstvo roboty, no podstatné je, že zlepšenia sú badateľné na každom kroku,“ zhodnotil primátor.

Dobré ohlasy návštevníkov

K zmene došlo vlani, keď sa spoločnosti Rekviem skončila 20-ročná nájomná zmluva. Vedenie mesta sa ju rozhodlo neobnoviť z dôvodu nespokojnosti s dovtedajším prevádzkovateľom.

Podľa riaditeľky SMsZ Marty Popríkovej sa od prevzatia pietnych miest pravidelne odstraňovali dlhodobo neriešené problémy a nedostatky. „Veľmi dobré ohlasy od návštevníkov máme najmä na tie ‚viditeľné‘ vylepšenia, ako sú rekonštrukcie sociálnych zariadení, nové čalúnenie lavíc, rekonštrukcie a opravy schodov, oprava múrika a doplnenie zábradlia, výstavba chodníka k urnovým hrobom alebo osadenie nových lavičiek a košov v areáli krematória. Takisto sa tam opravili strecha a chladiarenské zariadenie. Na verejnom cintoríne sme zrekonštruovali kolumbárium, vyčistili dlažbu a pamätníky, nanovo vyznačili pamätné hroby a vyfrézovali takmer 100 pňov, ktoré prekážali návštevníkom pri chôdzi,“ uviedla.

Plánujú ďalšie opravy

V tomto roku došlo aj ku kompletnej rekonštrukcii maďarskej kremačnej pece a servisnej oprave českej kremačnej linky spolu takmer za 200.000 eur.

V súčasnosti sú podľa riaditeľky SMsZ obe kremačné linky funkčné. Vždy sa využíva jedna linka a každý mesiac sa v priemere uskutoční 300 kremácií.

V budúcom roku plánuje SMsZ opravu ústredného schodiska na verejnom cintoríne, opravu kamenného obkladu stien krematória a sfunkčnenie tamojšej fontány. Pripravuje sa aj štúdia prírodného cintorína.

Na verejnom cintoríne sa pripravujú ďalšie sadové úpravy pred vstupom vrátane nového mobiliára, otvorenie predajne a výstavba časti asfaltovej komunikácie. Výrazné zmeny čakajú aj na parkovanie pred verejným cintorínom, kde bol doteraz problém nájsť voľné miesto.

„Problémy spôsobujú parkujúce autá obyvateľov, ktorí pracujú v okolitých firmách alebo ich navštevujú. Spôsobujú tým nemalé problémy všetkým, ktorí autom prichádzajú na smútočný obrad alebo na hroby svojich najbližších. Preto sme sa rozhodli od budúceho roka riešiť túto situáciu zavedením závorového parkoviska, ktoré bude spoplatnené a zároveň bude zvýhodňovať účastníkov pohrebných obradov a návštevníkov cintorína,“ priblížila Popríková.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Kam do mesta

Najčítanejšie