Rôzne

V Gelnici kedysi stála synagóga. Jej miesto pripomína pamätný kameň

Pamätný kameň pribudol na mieste, kde v Gelnici do roku 1939 stála Mestská synagóga. Na tzv. Kajúcej tryzne sa zúčastnili aj zástupcovia židovskej obce.

Ilustračný obrázok k článku V Gelnici kedysi stála synagóga. Jej miesto pripomína pamätný kameň
10
Galéria

Na tzv. Kajúcej tryzne sa okrem iných zúčastnili aj zástupcovia židovskej obce, rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi, ako aj predstavitelia mesta. Súčasťou pondelkového (20. 5.) podujatia bola tiež prednáška o šabate v mestskej knižnici.

Synagógu vypálili fašisti

Ako uvádza mesto Gelnica na sociálnej sieti, miestni fašisti vypálili synagógu pred osemdesiatimi rokmi, stála na mieste dnešného parku pri železničnej stanici.

Tabuľa na pamätnom kameni pripomína nielen jej vzhľad, ale aj to, že na mieste bola i mikva a židovská škola. Viedol ju rabín Tuvia Perec Stein.

„Pripomenuli sme si, že niekedy žilo v okrese Gelnica asi 250 židovských rodín. Rozprávali sme sa aj tom, ako by bol rozvinutý náš okres, keby u nás zostali. Chceme, aby sa podobné podujatia konali každoročne, aby sa o týchto témach dozvedeli čo najviac aj mladšie generácie," povedal primátor Dušan Tomaško s tým, že počas holokaustu odišlo do vyhladzovacích táborov z Gelnice viac než 200 Židov.

Rabín Michail Kapustin, ktorý sa zúčastnil na spomienkovej slávnosti, považuje takéto stretnutia za dôležité aj preto, že na nich ľudia môžu vyjadriť svoj názor na udalosti, ktoré sa stali. „Myslím si, že každý človek by mal vedieť, čo sa v dejinách stalo, aby sa to už neopakovalo. Zmierenie medzi ľuďmi rôznych náboženstiev a pôvodu by malo pokračovať a dostať sa na ďalšiu úroveň. To je podľa mňa cesta pre našu šťastnú budúcnosť, nezávisle od toho kto sme – ak sme ľudia dobrej vôle,“ uviedol.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie