Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

V Košiciach majú novinku za vyše 600-tisíc eur, súvisí s digitálnym svetom

Prvé slovenské testovacie laboratórium pre digitálnu transformáciu priemyselných podnikov slávnostne otvorili na pôde Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach majú novinku za vyše 600-tisíc eur, súvisí  s digitálnym svetom
Zdroj: TUKE

Špecializované pracovisko je orientované na riešenie praktických potrieb priemyslu pri súčasnom trende digitalizácie, vytváranie spolupráce priemyslu a univerzít, a zapájanie mladých talentovaných študentov do riešenia praktických potrieb praxe.

Testovanie firmám

Za vybudovaním pracoviska TestBed 4.0 je spoločnosť SOVA Digital v spolupráci so SjF TUKE. Okrem testovania riešení podnikov bude slúžiť aj na vzdelávanie študentov a výskumných pracovníkov, podporiť má aj výskum a vývoj aplikácií v koncepte Industry 4.0.

Transformujúce sa slovenské priemyselné podniky sú v súčasnosti zamerané na zvyšovanie efektivity procesov. Ako skonštatoval predseda predstavenstva SOVA Digital Martin Morháč, firmy si nemôžu dovoliť zastaviť výrobu a skúšať rôzne varianty riešenia, alebo rozhodnúť o investícii, kým nie sú presvedčené o jej efektívnosti.

„TestBed 4.0 umožní firmám testovanie v laboratórnych podmienkach, vyskúšať si viaceré varianty a implementovať už overené riešenie,“ uviedol. Celkové náklady na projekt s podporou eurofondov presiahli podľa neho 600 000 eur.

Výskum a inovácie

Slovenský priemysel potrebuje zakcelerovať, aby si v rámci potrieb súvisiacich s prebiehajúcou digitálnou transformáciou dokázal udržať konkurencieschop­nosť. Nové pracovisko má podporiť tieto transformačné zme­ny.

„Som rada, že po krajinách, akými sú Nemecko, kde aktuálne funguje okolo 90 testbedov, a po vzore našich susedov Rakúska a Českej republiky, ktorí v posledných rokoch úspešne budujú a rozvíjajú sieť testbedov, sa aj Slovensko zase raz pozitívne zapíše do inovačnej mapy Európy. Oceňujem, že TestBed 4.0 vytvára platformu spolupráce priemyslu s univerzitami a súčasne otvára priestor pre zapojenie výskumných pracovníkov a mladých talentovaných študentov do riešenia potrieb praxe, ktorý je vybudovaný aj s podporou Ministerstva hospodárstva (MH) SR v rámci operačného programu Výskum a inovácie,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií MH SR Miriam Letašiová.

Silný vplyv

Podľa dekana SjF TUKE Jozefa Živčáka je táto fakulta silnou a progresívnou vedecko-výskumnou a vzdelávacou inštitúciou so silným vplyvom na rozvoj slovenského strojárstva.

„Sme lídrami v rôznych oblastiach, schopní zabezpečiť požiadavky na výnimočné inovácie a transfer technológií, vrátane implementácie platformy Priemyslu 4.0 a digitálnej transformácie Slovenska 2030, a to s pružnou reakciou a rešpektovaním meniacich sa podmienok trhu práce,“ konštatoval.

Nové profesie

Pracovisko poskytne v rámci vzdelávacieho procesu priestor pre štandardné prednášky a cvičenia, ale aj spracovanie konkrétnych zadaní z podnikov vo forme ročníkových projektov či záverečných prác. Podľa Morháča sa trh dožaduje vytvárania nových študijných odborov a zvyšovania úrovne prepojenia vzdelávacieho systému s praxou.

TestBed 4.0 tak má ambíciu výrazne zasiahnuť do výukového procesu a pripravovať ho pre úplne nové profesie, ktoré bude priemysel potrebovať v blízkej budúcnosti.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM