Eva Mikulová Rôzne

V Košiciach sa objavila zvláštna rúra, ktorá vám romanticky prehovorí do duše

Unikátny tvar, z ktorého sa šíria verše, sa volá Poeziomat. Ponúka možnosť preskúmať bohatosť a rozmanitosť hovoreného slova na vzorke dvadsiatich básní od českých a slovenských básnikov.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach sa objavila zvláštna rúra, ktorá vám romanticky prehovorí do duše
Zdroj: Knižnica pre mládež Košice

Česko-slovenský Poeziomat vytvorilo České centrum ako jedno z podujatí pripomínajúcich výročie vzniku Československa. „V Kulturparku je všetkým k dispozícii až do 31. augusta 2018. Navyše v LitParku máme k spomínanému výročiu výstavu Československá štátnosť 1918–2018, ktorá je venovaná spoločnému štátu Čechov a Slovákov. Tak sa určite zastavte popozerať a popočúvať,“ pozýva riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná.

Celosvetová rarita

Poeziomat najprv predviedli v Prahe a počas svojej cesty Slovenskom sa zastavil aj na festivale Pohoda. Svoje miesto si našiel v areáli košického Kulturparku, na Kukučínovej ulici, pred pobočkou LitPark. Pravdepodobne ide o celosvetovú raritu.

„Zámerom je upriamiť pozornosť verejnosti na poéziu práve autorsky recitovanou poéziou a obohatiť priestor okolo nás. Samozrejme, a to v neposlednom rade, má nám všetkým pripomenúť skvelých česko-slovenských poetov,“ hovorí I. Hurná.

Automat ponúka na výber básne známych básnikov ako J.H.Krchovského, Petra Hrušku, Jáchyma Topola aj Petra Milčáka, Mily Haugovej či Márie Ferenčuhovej.

Jednoduché ovládanie

Ak sa rozhodnete prísť a Poeziomat vyskúšať, určite ho neminiete. Má tvar rúry. Na nej je zoznam autorov. Záujemca si vyberie zo zoznamu, stlačí štartovací gombík a už len počúva.

Poeziomat má tvar rúry a pri troche fantázie môže podľa Hurnej pripomínať periskop ponorky kapitána Nema z románu Julesa Verna, a tým mladším možno veľké čarovné slúchadlo Macha a Šebestovej.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie