Rôzne Správy

V Košiciach si pripomenuli obete komunizmu. Mesto PREMENUJE autobusovú zastávku MHD

Svedectvami zameranými na perzekúciu žien i príbehmi pamätníkov si v piatok v Múzeu obetí komunizmu v Košiciach pripomenuli Deň pamiatky obetí komunistického režimu, ako aj prvé výročie svojho vzniku.

Zdroj: TASR/František Iván

Pri tejto príležitosti na priečelí budovy odhalili tabuľu s logom a názvom múzea, podľa neho premenovali aj autobusovú zastávku MHD.

„Obete komunizmu nám pripravili cestu k dnešnej slobode a zaslúžia si našu poctu, pretože dokázali znášať nespravodlivé odsúdenia, poníženie, odlúčenie od svojich rodín, manželiek a detí,“ povedal riaditeľ múzea Pavol Hric.

Mapa obetí

Poslaním tohto múzea je spoznávať nedávnu históriu, zamýšľať sa nad ňou a objavovať príčiny, ktoré viedli k neľudskému zaobchádzaniu s občanmi.

Cieľom je poskytnúť informácie o danom období najmä mladým ľuďom. Ako Hric povedal, od marca ho navštívilo 1200 študentov. Od svojho vzniku prijali dvoch historikov a jedného pedagóga. Okrem expozičnej časti je v múzeu aj knižnica samizdatu a exilovej literatúry.

K prvým 2000 exemplárom ich v súčasnosti pribudlo ďalších odhadom 2000, ktoré budú postupne spracovávať. Jedným z výstupov múzea je aj Mapa obetí komunizmu na Slovensku.

Databáza, ktorú spravuje Múzeum obetí komunizmu, obsahuje mená 104.000 perzek­vovaných osôb a 148-tisíc trestaných roľníkov. Veľká časť z nich pochádza práve z východného Slovenska. Z Košíc je to takmer 3000 obetí komunizmu.

Premenovaná zastávka

Jedným z prejavov úcty má byť aj premenovanie autobusovej zastávky MHD Slovenský rozhlas na Moyzesovej ulici, ktorá je stanovišťom pre linky číslo 17 a 36, na Múzeum obetí komunizmu.

„Verím, že každé jedno zastavenie autobusu na tejto zastávke a hláška s jej názvom mnohým pripomenie, aká tá naša história bola, a možno mnohých prijme k tomu, aby z autobusu vystúpili a našli cestu do múzea,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Desiatky tisíc obetí komunistického režimu si Slovensko pripomína druhýkrát. Po viac ako 30 rokoch od jeho pádu v bývalom Československu schválila Národná rada (NR) SR v novembri 2020 novelu zákona, na základe ktorej sa 24. jún stal Dňom pamiatky obetí komunistického režimu.

Deň pamiatky obetí komunistického režimu, Múzeum obetí komunizmu
7
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM