Eva Mikulová Správy

V Košiciach spustili prvú POST-COVID rehabilitáciu online

V metropole východu sa otvorilo prvé súkromné rehabilitačné centrum zamerané na certifikovanú POST-COVID 19 fyzioterapiu.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach spustili prvú POST-COVID rehabilitáciu online
Zdroj: fyzioPro Košice

Ochorenie Covid-19 na Slovensku doposiaľ prekonalo takmer 255 300 ľudí a ich počet narastá. Viac ako 35 % z nich bojuje s následkami ochorenia, tzv. POST-COVID 19 syndrómom.

Vo svete až jeden z desiatich ľudí, ktorí prekonali ochorenie, pociťuje zdravotné problémy aj 12 týždňov po jeho prekonaní. Medzi tieto problémy patrí okrem únavy aj riziko poškodenia srdca, pľúc a mozgu.

Prví na Slovensku

Na Slovensku sa téme venuje malá pozornosť, dôraz sa kladie na prevenciu. „Je veľmi nešťastné, že sa na Slovensku zabúda na tých, ktorí COVID-19 už prekonali a bojujú s jeho následkami. Nevedia, kam sa obrátiť a tak sa často uchyľujú k neodborným riešeniam. V zahraničí je post-covidová rehabilitácia relatívne bežná. Som rada, že s tým môžeme začať ako prví aj v Košiciach,“ povedala Katarína Mihalenková, spolumajiteľka POST-COVID 19 centra fyzioPro na Pražskej 4 a jedna z prvých certifikovaných post-covid fyzioterapeutov.

Postupy POST-COVID fyzioterapie sú vypracované v súlade s poznatkami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a schválené Slovenskou komorou fyzioterapeutov (SKF).

Terapia online

V aktuálnej pandemickej situácii spojenej s obmedzeniami je však problematickejšie túto pomoc pacientom poskytnúť. V centre fyzioPro sa preto rozhodli poskytovať terapiu inovatívne. „Ak chceme v tejto situácii pomôcť, musíme hľadať riešenia. Inšpirovali sme sa v zahraničí a spustili terapie čiastočne online cez video hovory tak, aby to nemalo vplyv na kvalitu a účinnosť rehabilitácie. Aj odborná online rehabilitácia je totiž lepšia, ako neodborná alebo žiadna,“ dodal spolumajiteľ fyzioPro Martin Čigáš, certifikovaný fyzioterapeut pre post-covid rehabilitáciu.

Oproti bežnej poúrazovej fyzioterapii má zásadne odlišné parametre. Na jej poskytovanie sú preto kompetentní fyzioterapeuti, ktorí prešli špeciálnou certifikáciou.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM