Správy

V Košiciach stúpol počet hospitalizovaných. Prejavuje sa už omikron?

Počet pacientov s ochorením COVID-19 cez víkend v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) mierne stúpol.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach stúpol počet hospitalizovaných. Prejavuje sa už omikron?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

V UNLP je v súčasnosti hospitalizovaných 81 pacientov s ochorením COVID-19. Jedenásť pacientov v kritickom stave potrebuje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, sedem pacientov dostáva vysokoprietokový kyslík prostredníctvom high-flow kyslíkových prístrojov.

Potvrdila to hovorkyňa nemocnice Monika Krišková. Podľa aktuálnych údajov 77 percent hospitalizovaných pacientov nie je očkovaných, šesť percent dostalo jednu dávku a plne očkovaných je 17 percent.

Pacienti s omikronom

Z hospitalizovaných je pozitívne testovaných na omikron variant nového koronavírusu do desať percent. U pacientov, ktorí boli vyšetrení ambulantne minulý pondelok a utorok (17. – 18. 1.), to bolo 80 percent. Vyplýva to z RT-PCR detekcie niekoľkých mutácií typických pre omikron.

Podľa generálneho riaditeľa nemocnice Jána Slávika je situácia z pohľadu počtu hospitalizácií s ochorením COVID-19 stabilizovaná. „Po niekoľkých týždňoch poklesu pacientov však vidíme za uplynulé dni zmenu. Hospitalizácie nám totiž prestali klesať. Počas víkendu dokonca ich počet mierne stúpol. To naznačuje, že sa situácia začína meniť a v najbližšom období môžeme opäť očakávať zhoršenie a nárast počtu pacientov, tak ako sa počas omikronovej vlny predpokladá.“

Očakávajú nápor

Obsadenosť lôžok vyčlenených pre pacientov infikovaných novým koronavírusom aktuálne dosahuje 26 percent. Nemocnica pripomína, že v tých najkritickejších časoch sa pohybovala na hranici 100 percent. Vzhľadom na očakávaný veľký nápor pacientov v najbližších týždňoch sa UNLP podľa Kriškovej momentálne aktívne pripravuje na omikron vlnu.

„Na základe uznesenia vlády k návrhu na vytvorenie núdzových zdravotníckych zariadení v čase humanitárnej katastrofy v dôsledku vývoja epidemiologickej situácie v SR pripravujeme vytvorenie covidového pracoviska, ktoré by odľahčilo situáciu terajšej covidovej ambulancie a umožnilo chorým vyhľadať dostupnú zdravotnícku pomoc,“ vysvetlil výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

O podrobnostiach bude nemocnica informovať po tom, ako bude mať súhlas rezortu zdravotníctva na zriadenie uvedeného pracoviska.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM