Eva Mikulová Správy

V Košiciach začali dezinfikovať lavičky v parkoch, FOTO

Mesto Košice prostredníctvom Správy mestskej zelene (SMsZ) začalo v utorok s chemickou dezinfekciou lavičiek v parkoch.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach začali dezinfikovať lavičky v parkoch, FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR

Celkovo ich majú takýmto spôsobom do štvrtka (9. 4.) vyčistiť spolu 1068.

„Ide hlavne o lavičky v parkoch a lokalitách, kde je zvýšený pohyb občanov. V tomto období obmedzeného pohybu v najväčšej miere využívajú lavičky ľudia bez domova a podľa toho sme sa snažili aj vytypovať lokality, kde sa bude dezinfikovať,“ uviedla riaditeľka SMsZ Marta Popríková.

Samotný dezinfekčný prostriedok ich bude stáť 480 eur s DPH, práce realizujú vlastnými kapacitami. Zabezpečovať ich má šesť pracovníkov. „Sú chránení gumenými rukavicami a ochrannými okuliarmi, inú špeciálnu ochranu si prípravok pri použití v exteriéri nevyžaduje,“ spresnila.

Dvojtýždňová účinnosť

Doteraz lavičky dezinfikované neboli. Dezinfekcia by podľa Popríkovej mala byť účinná sedem až 14 dní a plánujú ju opakovať.

„Realizujeme ju postrekom lavičiek dezinfekčným prípravkom na báze chlóru a striebra. Lavičky sa dajú použiť hneď po zaschnutí prípravku, respektíve tesne po postreku sú mokré, keďže prípravok je riedený vodou,“ dodala.

Mesto pripomína, že koncom uplynulého týždňa bolo v spolupráci so spoločnosťou Kosit spustené čistenie a dezinfekcia kontajnerov na sídliskách a koncom marca začali aj s dezinfekciou frekventovaných úsekov ciest v meste pomocou kropníc.

V rámci zamedzenia šírenia nového koronavírusu okrem dezinfekcie prostriedkov mestskej hromadnej dopravy (MHD) majú takýmto čistením prechádzať aj zastávky MHD, tlačidlá na priechodoch pre chodcov, zábradlia na schodiskách a podobne.

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM