Rôzne

V Košickej Polianke majú dlhodobý problém s potulujúcimi sa psami

Dlhodobý problém s potulujúcimi sa psami na verejných priestranstvách má obec Košická Polianka v okrese Košice - okolie. Na území obce je voľný pohyb psa zakázaný.

Ilustračný obrázok k článku V Košickej Polianke majú dlhodobý problém s potulujúcimi sa psami
Foto: Eva Mikulová

Sťažujú sa aj poštárky

Ako povedala starostka Marta Petrilová, v minulosti už pes pohrýzol dieťa. Pravidelné sťažnosti eviduje aj od poštárky i ďalších obyvateľov.

Medzi majiteľmi a držiteľmi psov sú aj nedisciplinovaní. Ich „domáci strážcovia“ často ohrozujú či už tých, ktorí sú na autobusovej zastávke, alebo deti zo Základnej školy s materskou školou v Košickej Polianke na prechádzke. „Majitelia často hovoria ‚môj pes by nikomu neublížil‘. Ja hovorím, že len dovtedy, kým sa niečo nestane,“ povedala starostka Petrilová a dodáva, že niektoré prípady obec riešila aj hlásením na príslušnú veterinárnu a potravinovú správu.

Majitelia často nechajú otvorenú bránu a pes im z dvora ujde, pričom môže skončiť aj pod kolesami auta. Podľa nej ide o každodenný problém. Ten registruje aj v súvislosti so psími exkrementmi. Obec spolupracuje i s odchytovou spoločnosťou. „Dvoch psov aj odchytili, nikto sa k nim nepriznal,“ dodala.

Očkovanie robí veterinár v obci

Čo sa týka očkovania psov, ich majitelia nemusia chodiť k veterinárovi. Ten príde do obce a hromadne tak urobí pred tamojším kultúrnym domom. „Snažíme sa robiť aj doplňujúcu evidenciu. To znamená, že keď prídu, my si ich aj fotografujeme, aby sme vedeli, komu pes patrí,“ dodala s tým, že ak je nejaký problém s potulujúcim sa psom, máloktorý z obyvateľov vie identifikovať, koho je.

Obec na svojej webovej stránke pripomína, že v zmysle VZN možno vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov len na vôdzke, bezpečne pripevnenej na obojku alebo prsnom postroji a viditeľne označeného známkou.

„Ak držiteľ psa nezabráni voľnému pohybu psa okrem priestorov na to určených, dopúšťa sa priestupku,“ uviedla. Za ten môže byť uložená pokuta do 165 eur, pričom priestupky podľa zákona prerokúva obec, v blokovom konaní orgán Policajného zboru.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM