Eva Mikulová Správy

V OBRAZOCH: Ikonické kúpalisko Červená hviezda má i vlastný film

Kúpalisko Červená hviezda je národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísané v ústrednom zozname Pamiatkového fondu SR.

Ilustračný obrázok k článku V OBRAZOCH: Ikonické kúpalisko Červená hviezda má i vlastný film
15
Galéria
Zdroj: cervenahviezda.sk

Legendárne košické kúpalisko Červená hviezda je národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísané v ústrednom zozname Pamiatkového fondu SR. O histórií sa návštevníci dočítajú na oficiálnej stránke kúpaliska. My z nej vyberáme.

Areál bol vystavaný v rokoch 1935 – 1936 podľa návrhu významného košického architekta moderny Ľudovíta Oeschlägera a patrí k významným slovenským medzivojnovým stavbám.

Terasovité bazény

Oeschläger navrhol moderný komplex „Mestského kúpaliska“ s terasovito umiestnenými bazénmi, ktoré boli v tom čase unikátnym technickým riešením.

Bazén pre neplavcov situoval priamo na terén a bazén pre plavcov osadil na vyvýšenú terasu s tribúnou situovanou pred pravouhlou kolonádou.

Zázemie bazénov tvoria dve budovy zo severnej a východnej strany, čím vytvárajú priaznivú mikroklímu areálu, otvorenú k juhu. V severnej budove sú šatňové kóje so zachovaným autentickým dreveným mobiliárom.

Vo východnej budove je reštaurácia, vyhliadková slnečná terasa a kancelárie prevádzky. Toto vynikajúce funkcionalistické dielo milovali celé generácie Košičanov.

Kúpalisko vo filme

Obľúbené kúpalisko sa stalo inšpiráciou i pre filmára Petra Kerekesa, ktorý práve do prostredia ČH – ka zasadil svoj dlhomerrážny dokumentárny film – 66 sezón.

Prostredníctvom príbehov, ktoré sa odohrali medzi rokmi 1936 a 2002, zachytáva 66 sezón zo života obľúbenej košickej plavárne a rovnaký počet rokov v histórii strednej Európy.

Mozaika osudov a spomínania pamätníkov rekonštruuje príbeh histórie Slovenska: nejde pritom o odosobnené dejiny, na pozadí ktorých sa odohrávajú akési životy, ale len o príbehy ľudí, ktoré sú sami dejinami.

Film mal premiéru v roku 2003

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie