Správy

Vedci z košickej fakulty smerujú na Antarktídu: Aké má expedícia ciele?

Vedecká expedícia pod záštitou Masarykovej univerzity (MU) v Brne, na ktorej sa partnersky spolupodieľa aj Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, smeruje na polárnu stanicu Johanna Gregora Mendela.

Ilustračný obrázok k článku Vedci z košickej fakulty smerujú na Antarktídu: Aké má expedícia ciele?
Zdroj: TASR

Tá je účelovým pracoviskom brnianskej MU. Stanica sa nachádza na ostrove Jamesa Rossa v Antarktíde. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ v Košiciach Mária Hrehová.

Vedci zo štyroch inštitúcií a troch štátov, Masarykovej univerzity v Brne a Karlovej univerzity v Prahe (Česká republika), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (Slovensko) a Erciyes Üniversitesi v Kayseri (Turecko) sa podľa jej slov ešte pred Silvestrom 2016 presunuli do argentínskeho mesta Rio Gallegos v južnej Patagónii. „Tu čakajú na leteckej vojenskej základni na ďalší presun na polárnu stanicu Marambio na ostrove Seymour. Táto stanica je od cieľovej destinácie, polárnej stanice J. G. Mendela, vzdialená len približne 70 kilometrov,“ uviedla Hrehová.

Ako pokračovala, v ostatných dňoch prebiehajú nákupy potravín na dva mesiace a kompletizuje sa nevyhnutné technické vybavenie pre realizáciu vedeckých cieľov expedície. „Prírodovedci si už v rámci pracovných skupín (fyziológia rastlín, mikrobiológia, klimatológia, fyzická geografia, glaciológia, hydrológia a geomorfológia) dolaďujú harmonogram práce a odberu vedeckých vzoriek v teréne.“

Argentínske vojenské letectvo v poslednom týždni realizovalo štyri zásobovacie lety na antarktickú stanicu Marambio s využitím vojenských lietadiel Hercules C-130. Počas týchto letov presunuli na Antarktídu dva vrtuľníky (Bell 212 Twin Huey a Mi-17 Hip), letecké palivo, kargo a zásoby.

Jedným z ďalších plánovaných letov sa na Antarktídu dopravia aj českí, slovenskí a tureckí prírodovedci. „Meškanie odletu je, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, ovplyvnené nepriaznivým počasím na Antarktíde. Časť expedície už cestuje na stanicu J. G. Mendela na palube čílskeho vojenského ľadoborca Almirante Óscar Viel. Súčasťou vedeckej expedície sú aj dvaja technickí pracovníci a lekár,“ vysvetlil za expedičný tím Martin Bačkor z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM