Eva Mikulová Samospráva

Veľká jarná brigáda v Starom meste: Upratovať bude aj Vinco Lukáč

Prvá spoločná brigáda samosprávy a občanov „Spolu skrášľujeme Košice – Staré Mesto,“ začne na Kuzmányho ulici v sobotu na námestí pri OC Tip Top.

Ilustračný obrázok k článku Veľká jarná brigáda v Starom meste: Upratovať bude aj Vinco Lukáč
Zdroj: MČ Košice - Staré mesto

Mestská časť Staré Mesto sa takto pripája k Roku dobrovoľníctva a chce podporiť aktivity, ktoré ľudia nerobia preto, že musia, ale preto, že chcú. Brigádu podporilo aj Dobrovoľnícke centrum Košice, spoločnosť Kosit a Pub Koridor, odštartuje už túto sobotu 23. marca 2019 o 9:00 hod. na námestíčku pred OC Tip Top.

Starosta chce ísť príkladom

„Podajú pomocnú ruku, pomôžu dobrej veci, bez toho, aby v tej druhej držali faktúru. Dobrovoľníci sú nadšenci, ľudia, ktorí na úkor vlastného času robia verejnoprospešné veci, lebo to považujú za správne. Naša brigáda sa už stala predmetom posmeškov, že sme cirkusanti, keď sme sa s prednostom, zástupcom i kontrolórom vybrali odpratať čiernu skládku po bezdomovcoch v samom centre mesta. My však máme dobrý pocit a chceli sme ísť príkladom, aby sme na sobotu pritiahli do ulíc Kuzmányho sídliska čo najviac Staromešťanov a vzdali tak aj úctu dobrovoľníkom, ktorí roky pomáhajú tam, kde štát, či samosprávy nestačia, “ vysvetľuje starosta Igor Petrovčik.

Zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nemá brigáda suplovať spoločnosť Kosit, či Správu mestskej zelene, ktoré majú v popise práce starať sa o čistotu a verejnú zeleň. Spoločnú aktivitu s ľuďmi priamo v teréne považuje za výbornú príležitosť, ako sa nenútene porozprávať a dozvedieť veľa vecí, ktoré ich na sídlisku trápia.

Pomôcť prídu aj športové legendy

„Som rád, že nás príde podporiť aj hokejová legenda Vinco Lukáč, ktorý na Kuzmánke žije od mladosti, a ja som ho ešte ako malý chlapec napodobňoval pri pouličných hrách s hokejkou a loptičkou. Vážim si, že našu snahu o čistotu najkrajšej Mestskej časti podporuje aj taká osobnosť, akou je vodnopólová brankárska legenda Juraj Kula, ktorý každý deň v centre Košíc vyzametá ulicu pred svojimi nehnuteľnosťami. Kašle na posmešky, robí to rád, lebo vie, že len čisté mesto môže v návštevníkoch, ale i domácich evokovať hrdosť a spokojnosť,“ dodáva starosta Igor Petrovčik.

Na sobotňajšie ráno bude pre všetkých dobrovoľníkoch pripravené náradie – metly, hrable, lopaty, vrecia, rukavice, fúriky. Spoločnosť Kosit pristaví grátis veľkokapacitný kontajner, ľudia sa rozdelia do skupín a upracú vytipované najzanedbanejšie lokality.

Zaslúžený guláš pre pracantov

„O dvanástej dostane každý pracant, ktorý odmakal tri hodiny výborný guláš a pivo alebo kofolu, pri dobrej muzike si podebatujeme o tom, čo by si želali na Kuzmánke zmeniť, vytvoriť, zriadiť, dostanú aj dotazníky, kde nám môžu svoje problémy, podnety napísať aj anonymne. Beriem to ako dobrú príležitosť ukázať, že samospráva je tu pre ľudí a chce s nimi komunikovať, nerobiť veci bez nich, prizvať ich k hľadaniu spoločných riešení, takých, s ktorými bude väčšina spokojná,“ dodáva starosta, ktorý v prípade, že sa dobrovoľníkov nezíde veľa, odvezie výborný guláš do OZ Oáza v Bernátovciach, kde sa o chudobných a biednych stará farár Peter Gombita.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie