Eva Mikulová Rôzne

Začínajú prijímačky na stredné školy a o niektoré je doslova bitka

O ďalšom študijnom smerovaní deviatakov sa bude rozhodovať už tento týždeň. V pondelok 13. mája a vo štvrtok 16. mája sa na stredných školách konajú prijímacie skúšky.

Ilustračný obrázok k článku Začínajú prijímačky na stredné školy a o niektoré je doslova bitka
5
Galéria

Prijímacie skúšky sa konajú na 59 stredných školách, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. Prihlášku na ne si podalo 5 141 žiakov.

Bez prijímačiek možno podľa zákona prijať žiaka len vtedy, ak napísal Testovanie 9 s úspešnosťou nad 90 percent v obidvoch predmetoch, matematike aj slovenskom jazyku.

Najväčší záujem

Rekordérkou z hľadiska záujmu je tento rok Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Na talentové skúšky sa prihlásilo 279 žiakov, pričom podľa plánu môže škola prijať len 75 žiakov. Viac ako 50 žiakom oproti plánu musia povedať „nie“ na Gymnáziu Šrobárova a na Strednej zdravotníckej škole Moyzesova v Košiciach.

„Vysoký záujem je aj o štúdium na Gymnáziu Poštová, na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach a v regiónoch na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach či na SOŠ Markušovská cesta v Spišskej Novej Vsi,,“ hovorí predseda KSK Rastislav Trnka.

Žiaci si môžu podať prihlášky maximálne na dve školy. Škola ich musí o výsledky prijímacieho konania upovedomiť do troch dní.

Na gymnáziá si v aktuálnom školskom roku podalo prihlášku 1 105 žiakov. Na stredných odborných školách chce študovať 4 036 žiakov, z toho 489 sa prihlásilo na skúšky na priemyslovky, 425 žiakov na zdravotnícke školy a 293 na obchodné akadémie.

Tí, čo neuspejú v máji, majú druhú šancu v júni, kedy školy chystajú druhé kolo skúšok.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie