VIDEO: Na Hlavnej ulici sa konal ďalší zo série protestov Za slušné Slovensko

Hlavná ulica v Košiciach sa v piatok podvečer zaplnila protestujúcimi občanmi, ktorí prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s aktuálnou politickou situáciou.

Aktualizované Adam Stečák

Protestný pochod Za slušné Slovensko s názvom Nikam neodchádzame sa začal o 18:00 hodine pred Štátnou vedeckou knižnicou pri Dolnej bráne. Akcia v Košiciach začala minútou ticha za zavraždenú dvojicu. Po nej zaznel potlesk a heslo – Nezabudneme! Dav sa pohol v relatívnej tichej atmosfére smerom k Tescu a naspäť.

Aj napriek posunom vo vyšetrovaní, ktoré nastali za posledných 24 hodín, ľudia v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach vyšli do ulíc vyjadriť svoju nespokojnosť s aktuálnou politickou situáciou na Slovensku, ktorá nastala pred siedmimi mesiacmi po vražde.

Celý pochod sa niesol v znamení vyjadrenia úcty k Jánovi a Martine, a ich vytrvalosti a nádejí. Protestujúci svietili lampášmi, mobilmi či baterkami. Podľa odhadov prišlo približne 1500 ľudí.

„Chcem vyjadriť podporu organizátorom, som za tú myšlienku, ktorú prináša tento protest, dúfam v zmenu, aj kvôli tomuto som sem prišiel, lebo, žiaľ, mimo volieb človeku veľa možnosti neostáva,“ uvádza jeden z protestujúcich, ktorý verí v zlom situácie na Slovensku a podporuje ideu protestu.

Je nádej?

Na Hlavnej ulici sa však objavili aj takí, ktorí si myslia, že takéto protesty zmenu neprinesú: „Nemá to žiaden zmysel, nič sa nevyrieši, stále sa opakujú tie isté mená, je to čistá propaganda pre tých, ktorí z toho ťažia, vidíme to aj v parlamente, ako to využili politické strany, ktoré sa na úkor tohto vzájomne očierňujú,“ konštatuje sklamane situáciu okoloidúca.

„Uplynulo už sedem mesiacov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Hoci počúvame o posune vo vyšetrovaní ich vraždy, stále nepoznáme meno páchateľa. Nevieme, kto je objednávateľ a vonkoncom nevieme, či majú vyšetrovatelia reálnu stopu alebo zverejňujú tváre svedkov iba preto, že prešľapujú na mieste,“ píše sa v stanovisku organizátorov protestu.

Protest farmárov

Do Košíc si to namierili aj farmári z východu. V piatok popoludní absolvovali v Michalovciach protestnú jazdu. Zúčastnilo sa na nej viac ako 20 mechanizmov zo Sobraniec, Michaloviec, Trebišova a okolia Košíc.

„Bohužiaľ, v rezorte pôdohospodárstva a vnútra sa veľa rozpráva o skutkoch, no, žiaľ, reálne ich necítime. Vyšetrovanie prípadov poškodených farmárov nikam nepostúpilo. Naopak, na farmárov sa spustila diskreditačná kampaň. Sľubované stretnutie s pánom premiérom sa do dnešného dňa neuskutočnilo. Na farmárov v Sobranciach sú podávané fiktívne trestné oznámenia a sú naďalej zastrašovaní. Ja osobne nepotrebujem odvolanie ministerky pôdohospodárstva. Chcem, aby sa v krátkom čase postavila k týmto veciam otvorene a začala konať nielen rečami, ale aj skutkami,“ uviedol pre TASR za organizačný tím Ján Cenkner dôvody, prečo sa rozhodli ísť znova do ulíc.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Košíc a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: kosice.dnes24.sk