Správy

Vláda chce v Košiciach vytvoriť štátny softvérový dom

Zameraný má byť na informačné technológie a riešenie IT projektov.

Ilustračný obrázok k článku Vláda chce v Košiciach vytvoriť štátny softvérový dom
Zdroj: Úrad vlády SR

V zámere informoval v piatok (24.7.) v Košiciach premiér Igor Matovič (OĽaNO) a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Softvérový dom má pracovať pre potreby štátu, pričom cieľom je ušetriť peniaze, zásadne zlepšiť služby občanom a očistiť informatizáciu od korupcie.

„Máme úmysel založiť štátny softvérový dom alebo software house s cieľom, aby pre štát robili tí najlepší z programátorov, akí na Slovensku sú k dispozícii. V tomto prípade sa nám ponúka možnosť, že by sme dokázali prebrať v podstate komplet všetkých zamestnancov jednej špičkovej softvérovej firmy, ktorí by mohli tvoriť základ takejto softvérovej obnovy štátu,“ uviedol Matovič.

Špecialisti z firmy Wirecard

Spolu s Remišovou sa stretol aj so zamestnancami IT firmy Wirecard Slovakia. Tá sa dostala do problémov potom, ako jej materská spoločnosť Wirecard, sídliaca v Mníchove, v júni oznámila insolventnosť a požiadala súd o ochranu pred veriteľmi.

Predstavitelia slovenskej vlády ponúkli zhruba trom stovkám zamestnancov košickej firmy prechod do štátnych služieb. Ich reakcie označil Matovič za optimistické. Štátny IT subjekt by pritom podľa neho mohol ďalej zvyšovať počet odborníkov vo svojich radoch.

„Možno na konci to budú tisícky ľudí, ktorí budú pracovať pre štát, ale v Košiciach, ktoré budú také informačné srdce Slovenska,“ povedal.

Podľa Remišovej by bolo ideálne, ak by štátny IT podnik vznikol do 1. septembra.

„Budeme robiť kroky k založeniu tejto spoločnosti a, samozrejme, chceme urobiť všetko pre to, aby to boli funkčné celé tímy, aby sa mohli čo najskôr pustiť do práce. Tých projektov a práce na štátnom IT je obrovské množstvo. Len teraz sú v zásobníku projekty za 700 miliónov eur, ktoré sa pôvodne mali všetky riešiť externými dodávateľmi. Keby sme len malú časť dokázali riešiť interne, tak štátu ušetríme obrovské peniaze,“ povedala.

Štátnych IT špecialistov je podľa nej potrebné aj primerane zaplatiť.

Kvalitnejšie IT služby

Remišová zdôraznila zámer zásadne zlepšiť služby, ktoré štát poskytuje občanom, a očistiť informatizáciu od korupcie, aby na nej neparazitovali rôzne záujmové skupiny.

V Košiciach ocenila pôsobenie združenia IT Valley s tým, že východoslovenská metropola má veľký ľudský potenciál. „Cieľom je, aby sme tu mali slovenské Silicon Valley,“ dodala.

Matovič kritizoval, že štát platí 700 miliónov eur ročne len za údržbu informačných systémov, ako aj digitalizáciu za vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Spomenul aj predražené projekty, zbytočné softvéry či zastarané procesy.

„Nemôžeme niekde platiť 700 miliónov, keď je to hodné možno 70 miliónov ročne. To znamená, chceme ušetriť, nechceme si najímať firmy, ktoré budú pre štát programovať softvéry 10 až 15-krát predražené, ale chceme, aby priamo ľudia, ktorí budú pracovať pre štát, tieto softvéry produkovali,“ povedal premiér.

Pri otázke financovania Matovič spomenul víkendový samit EÚ s vyčleneným balíkom miliárd eur pre Slovensko s využitím aj v oblasti digitalizácie.

Súčasťou návštevy premiéra a ministerky na východe krajiny boli aj stretnutia so zástupcami košických univerzít a IT Valley a predstaviteľmi obce Kechnec s priemyselným parkom.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM