Zuzana Vajayová Rôzne

Vlk úžerník prepadne Tri prasiatka

Štátne divadlo v Košiciach pripravilo na 14. apríla 2012 bonusovú premiéru pre detského diváka. Keďže rekonštrukcia Malej scény ŠD sa oneskorila, pribudne do repertoáru Činohry ŠD ďalší titul určený detskému divákovi, pôvodná hra Ľubomíra Feldeka Tri

Známy slovenský spisovateľ ju napísal podľa klasickej anglickej rozprávky o troch prasiatkach a vlkovi, ktorý sa ich snaží oklamať.

„Táto rozprávka by mala v našom repertoári doplniť programovú ponuku pre najmenšieho diváka. Rozprávka pre tých najmladších nám zatiaľ chýbala. Text vychádza z klasickej rozprávky o troch prasiatkach. Autor tam dal súčasnú nadstavbu v podobe toho, že prasiatka, tak ako je to teraz módne, skúšajú žiť na úver či na sekeru. Presvedčia sa však o tom, že sa to nevypláca,“ hovorí dramaturg činohry Martin Gazdík. V košickom divadle museli pôvodný text trochu upraviť. Vo Feldekovom origináli sú tri prasiatka dievčatá, ale vzhľadom na prípravy ďalšej premiéry v činohernom súbore, v košickom naštudovaní to budú chlapci.

Ďalšou zaujímavosťou inscenácie sú živé pesničky, ktoré pre predstavenie zložil takmer dvorný skladateľ košického divadla Marián Čekovský. „Ja som v tejto hre štvrté prasiatko,“ priblížil sebe vlastným spôsobom svoj podiel na inscenácii Čekovský. „Musím pochváliť tri prasiatka, že sa naučili hrať na hudobné nástroje. Juraj Zetyák hrá veľmi dobre na gitaru, Ferko Balog na akordeóne. Pesničky nie sú len moja zásluha, tvorili sme ich spoločne. Na javisku vznikla akási kapela, ktorá by sa mohla volať napríklad Pig Band. A verím, že raz urobíme nejaký veľký hit. Mám pocit, že celé to predstavenie bude pre detského diváka úžasný zážitok,“ dodal populárny „Čeki“.

Réžie sa ujala skúsená režisérka detských bábkových predstavení Zoja Zupková, ktorá je aj autorkou scény. „Inšpirovala som sa animovanými rozprávkami a kreslenými filmami. Je to taká zmes jemnej klauniády a pesničiek, tanca. Herci sú veľmi šikovní a to, že hrajú naživo je na predstavení to najzaujímavejšie,“ povedala o predstavení Zupková.

Kostýmami prispela Terézia Mojžišová a o pohybovú spoluprácu sa postarala Libuša Bachratá. V hlavných úlohách prasiatok Maška, Paška a Nepostraška sa predstavia mladí košickí herci Juraj Zetyák, František Balog a Tomášn Diro, Vlka úžerníka si zahrá Peter Cibula.

Zdroj: Štátne divadlo Košice

Vlk uzernik
9
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie