Eva Mikulová Správy

Vodohospodári sprístupnili hrádzu a obslužnú komunikáciu k Bukovcu, FOTO

Časť koruny hrádze Bukovec je dočasne sprístupnená pre peších aj cyklistov. A obslužná komunikácia po pravej strane priehrady je prejazdná do konca októbra.

Ilustračný obrázok k článku Vodohospodári sprístupnili hrádzu a obslužnú komunikáciu k Bukovcu, FOTO
5
Galéria

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., od utorka (13. 8.) dočasne sprístupnil pre verejnosť časť koruny hrádze Bukovec a pre peších či cyklistov aj obslužnú komunikáciu v smere toku, po pravej strane priehrady, a to do konca októbra denne od 7.00 do 19.00 h.

Informoval hovorca vodohospodárov Marián Bocák.

Uvedenú obslužnú komunikáciu bolo možné s určitými obmedzeniami využívať aj doposiaľ. Po novom budú môcť záujemcovia nahliadnuť aj na korunu hrádze, ktorej výška nad terénom je od 50 do 56 metrov.

Zásobáreň vody pre Košice

Zásobný objem nádrže je okolo 25 miliónov metrov kubických.

„Správca vodárenskej nádrže žiada všetkých prechádzajúcich, aby sa pohybovali len vo vyznačených priestoroch a nepoškodzovali zariadenia priehrady. Keďže ide o nádrž zásobujúcu mesto Košice pitnou vodou, je zároveň potrebné vyhýbať sa kontaktu s vodou a neznečisťovať okolie,“ uvádza SVP s tým, že okolie nádrže je monitorované kamerovým systémom a strážnou službou.

Vodárenská nádrž Bukovec bola vybudovaná v rokoch 1968 až 1976. Okrem zásobovania obyvateľov pitnou vodou slúži na vyrovnávanie kolísavých výdatností zdrojov košického skupinového vodovodu a plní aj ochrannú funkciu pri znižovaní povodňových prietokov. Ako Bocák dodal, je významným biotopom vtáctva i obojživelníkov.

Okrem uvedenej nádrže sa pod obcou Bukovec v okrese Košice-okolie nachádza aj dolná nádrž, ktorá bola vybudovaná ako havarijná zásobáreň úžitkovej vody pre hutnícku prevádzku VSŽ Košice, resp. U.S. Steel Košice.

Verejnosť ju využíva na rekreačné účely.

Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie