Rôzne Správy

Vtáčia chrípka v košickej zoo: Zvieratá museli utratiť!

Nový rok nezačal v košickej zoo najšťastnejšie. Veterinárny ústav potvrdil u kačíc prítomnosť vtáčej chrípky.

Ilustračný obrázok k článku Vtáčia chrípka v košickej zoo: Zvieratá museli utratiť!
1
Galéria
Zdroj: TASR

2. januára tohto roku spozoroval súkromný veterinárny lekár starajúci sa o vtáky chované v ZOO Košice klinické príznaky u štyroch kusov kačice pižmovky lesklej (Cairina moschata). Vtáky boli následne odchytené, utratené a v ten istý deň odoslané na laboratórne vyšetrenie.

Následne 3. januára laboratórium potvrdilo prítomnosť vírusu aviárnej influenzy subtypu H5 vo vyšetrovaných vzorkách. Určovanie typu neuraminidázy zatiaľ prebieha.

Na Slovensku tak bolo potvrdené druhé nálezisko vtáčej chrípky. Štátna veterinárna a potravinová správa bezodkladne prijala potrebné opatrenia.

„Ohniskom nákazy bol vymedzený areál ZOO Košice, ktorá bola následne pre verejnosť uzavretá až do odvolania. V súčasnosti prebieha v ZOO epizootologické šetrenie a prijímajú sa príslušné opatrenia,“ informoval v správe Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Podľa Feika bolo vytýčené ochranné pásmo (polomer 3 km od ohniska) a pásmo dohľadu (10 km od ohniska). Tieto pásma zasahujú do územnej pôsobnosti okresov Košice-mesto, Košice-okolie a Prešov. Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy v súčasnosti nariaďujú príslušné veterinárne opatrenia na zamedzenie ďalšieho šírenia nákazy.

Ide už o druhý nález vírusu aviárnej influenzy subtypu H5, tzv. vtáčej chrípky na Slovensku. Prvý nález bol identifikovaný 27. decembra v Bratislavskej Dúbravke.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou,“ vyhlásila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a ako ďalej uviedla, v prípade akýchkoľvek podozrení prosí chovateľov, ale aj verejnosť, aby bezodkladne informovali štátnu alebo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.

„Aj keď doteraz nebol potvrdený prenos tejto vtáčej chrípky na človeka, opatrnosti nikdy nie je dosť,“ upozornila Matečná.

Obyvateľom Slovenska odporúčame najmä vyhýbanie sa kontaktu so živou hydinou a vtáctvom a dôkladné tepelné spracovávanie potravín z hydiny, minimálne pri teplote 70°C a dĺžke aspoň 20 minút. Tiež odporúčame konzumáciu dostatočného množstva zeleniny a ovocia, dodržiavanie pitného režimu, treba zvážiť aj očkovanie proti chrípke.

„Nemáme dôvod na paniku, ale obozretnosť je namieste,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. „Vírus cirkuluje vo voľne žijúcom vtáctve a môže sa objaviť v ktorejkoľvek časti Slovenska,“ uzavrel.

Foto: Ilustračné.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM