Správy

Výstava v Slovenskom technickom múzeu približuje armádu v povstaní, FOTO

Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach sprístupnilo novú výstavu. Návštevníkom predstaví prípravu SNP aj vznik povstaleckej armády.

Ilustračný obrázok k článku Výstava v Slovenskom technickom múzeu približuje armádu v povstaní, FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Nová výstava v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach zachytáva problematiku vzniku, existencie a zániku povstaleckej 1. československej armády na Slovensku.

Tematicky je rozčlenená na niekoľko celkov dokumentujúcich prípravy Slovenského národného povstania (SNP), vznik Vojenského ústredia, samotný vznik 1. československej armády na Slovensku a jej organizačnú štruktúru.

Samostatné bloky

Výstavu pod názvom Armáda v povstaní – Slovenské národné povstanie 1944 si môžu záujemcovia pozrieť do 4. júla 2021. Pozostáva z prezentačných panelov, výstavných prvkov a multimediálneho dotykového informačného systému.

„Jednotlivé celky sa venujú prvým bojom povstaleckej armády, jej skúsenostiam, reorganizáciám a mobilizáciám. Pôsobenie jednotlivých taktických skupín povstaleckej armády, ako aj armádnych jednotiek, je samostatne dokumentované v príslušných tematických celkoch. Zánik povstaleckej armády a význam Slovenského národného povstania tvorí záver výstavy,“ priblížil Dalibor Lesník z Oddelenia marketingu Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Usporiadateľmi sú STM, Múzeum SNP, Vojenský historický ústav (VHÚ) a Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Niečo o SNP

Slovenské národné povstanie (SNP) predstavuje jeden z medzníkov slovenských dejín. Popri Varšavskom povstaní a odpore v okupovanej Juhoslávii patrí k najväčším ozbrojeným vystúpeniam proti nacizmu v Európe. Prvá československá armáda na Slovensku mala rozhodujúcu zásluhu na dvojmesačnom udržaní povstaleckého územia v tyle nemeckých frontových vojsk.

V spolupráci s partizánmi znemožnila nemeckému veleniu plne využívať železničné a cestné komunikácie Slovenska na prepravu vojsk a materiálu na východný front, viazala početné nepriateľské jednotky, ktoré tak nemohli byť zasadené na fronte vo Východných Karpatoch proti vojskám Červenej armády. Dokázala to v súčinnosti s partizánmi napriek nedostatkom vo výzbroji, vycvičenosti či odbornej spôsobilosti jednotlivých veliteľov.

Zdroj: TASR

Kam do mesta

Najčítanejšie