Ilustračný obrázok k článku Výstavba futbalovej arény pokračuje. Kedy bude v Košiciach hrať reprezentácia? FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Výstavba futbalovej arény pokračuje. Kedy bude v Košiciach hrať reprezentácia? FOTO

Výstavba nového futbalového štadióna v Košiciach zaujíma aj futbalový zväz. Ako pokračujú práce?

Veronika Hunyadiová Futbal Správy
Veronika Hunyadiová Futbal Správy

Výstavba futbalovej arény pokračuje. Kedy bude v Košiciach hrať reprezentácia? FOTO

Výstavba nového futbalového štadióna v Košiciach zaujíma aj futbalový zväz. Ako pokračujú práce?

Ilustračný obrázok k článku Výstavba futbalovej arény pokračuje. Kedy bude v Košiciach hrať reprezentácia? FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Výstavba prvej etapy Košickej futbalovej arény (KFA) sa blíži do finále. Na stavbe sa dokončujú posledné detaily a čaká sa na oficiálne prebratie stavby mestom Košice.

Pokračovanie druhej a tretej etapy, počas ktorých sa dobudujú ďalšie dve tribúny, je zatiaľ otázne. Mesto na to potrebuje podľa slov predsedu predstavenstva Košickej futbalovej arény, a.s. a košického viceprimátora Marcela Gibódu (nezávislý) ešte zhruba päť miliónov eur.

„Takáto žiadosť už bola adresovaná aj vláde SR a boli sme požiadaní o rozloženie týchto výdavkov. Je to pre to, aby sa ministerstvo vedelo pozrieť na výdavky a aby bolo jasné, že tieto sú adekvátne a v primeranej miere. Po uplynulej návšteve pána Husára cítim určitý posun. Vidno záujem, aby peniaze nešli iba na západ Slovenska, ale aj na východ. Faktom je, že na východ od Popradu nebude žiadny štadión, ktorý by mohol hostiť reprezentáciu,“ uviedol Gibóda.

Pomôže futbalový zväz?

Dostavba štadióna zaujíma aj Slovenský futbalový zväz (SFZ). Pokrok vo výstavbe si bol v stredu (23. 9.) osobne pozrieť prezident SFZ Ján Kováčik. „Pre nás je absolútnou prioritou nájsť finančné prostriedky, aby sa z rozostavanej KFA stal plnohodnotný futbalový štadión. Som rád, že pán štátny tajomník pre šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár to vníma podobne a vyvíja veľkú aktivitu, aby sa to podarilo a našli sa finančné zdroje,“ skonštatoval.

Okrem piatich miliónov, ktoré sú potrebné na dostavbu celého projektu, musí mesto nájsť ďalších 1,6 milióna eur na technické vybavenie a infraštruktúru KFA. Podľa Kováčika je aj v záujme SFZ, aby bol košický štadión nielen kompletne dostavaný, ale aby sa tam postupne vybudovali aj tréningové plochy. Predpokladá, že to nepôjde naraz, ale po častiach, pričom bude potrebné určiť priority.

Musí sa dostavať

Podľa vedenia futbalového zväzu je dôležité, aby sa podarilo KFA kompletne dobudovať. „Určite by nebolo dobré, keby tento štadión ostal nedostavaný. Máme skúsenosti z podobných investícií, ktoré nám ukazujú, že v takom prípade sa v dostavbe pokračuje iba veľmi ťažko.“ dodal prezident SFZ.

Nevylúčil, že zväz by na dostavbu štadióna mohol mestu poskytnúť bezúročnú pôžičku. Ďalšie dotácie a nenávratné finančné príspevky zo strany futbalového zväzu však už nie sú možné.

Košický štadión by mal byť po úplnom dokončení (druhej aj tretej etapy) pravidelným dejiskom medzištátnych zápasov. „Poznám projekt a viem, že to bude veľmi kvalitný a účelový štadión. Verím, že sa na ňom bude dobre cítiť reprezentácia a aj košický klub. Verím, o pár rokov bude aj v lige a budeme do Košíc chodiť na dôležité zápasy v našej najvyššej súťaži,“ povedal Kováčik.

Zápasy aj na východe

Fanúšikom na východe Slovenska chce zväz vynahradiť dlhoročný deficit reprezentačných zápasov. „Košice zaradíme medzi mestá, kde sa budú hrávať zápasy A-mužstva aj mládežníckych kategórií. Verím, že by sa to mohlo podariť už koncom budúceho roka,“ dodal prezident SFZ.

Podľa Marcela Gibódu by sa prvé zápasy v KFA mohli hrať už počas budúceho leta. Kladenie trávnika by sa mohlo začať v apríli. „Bude to siaty trávnik, a ak má byť kvalitne zasadený, potrebuje asi dva mesiace. Myslím si, že na začiatku sezóny 2021/2022, prípadne v septembri, by sa v KFA mohli hrať súťažné zápasy,“ dodal.

Štadión má v aktuálnej fáze, keď stoja dve tribúny, kapacitu 6-tisíc miest. Po skončení druhej a tretej etapy a dostavbe ďalších dvoch tribún bude kapacita KFA približne 13-tisíc divákov.

Košická futbalová aréna
11
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín