Eva Mikulová Správy Samospráva

Z mestského rozpočtu vypadnú príjmy vo výške 40 miliónov eur

Na podielových daniach, ktoré sú hlavným príjmom mesta, môže nastať až vyše 30-miliónový výpadok.

Ilustračný obrázok k článku Z mestského rozpočtu vypadnú príjmy vo výške 40 miliónov eur
Foto: Eva Mikulová

Na magistráte opäť v utorok 31. marca zasadal krízový štáb v súvislosti so šírením nákazy koronavírusom.

„Pracujeme s prognózami ministerstva financií a našimi vlastnými odhadmi. Na ich základe už dnes predpokladáme výpadok príjmov v rozpočte mesta Košice v sume 40 miliónov eur. Len na podielových daniach, ktoré sú hlavným príjmom mesta, môže nastať až vyše 30-miliónový výpadok. Veľké problémy očakávame aj pri naplnení rozpočtu pri miestnych daniach. Budeme preto musieť pristúpiť k viacerým razantným úsporným opatreniam, ktoré postupne predstavíme,“ uviedol riaditeľ magistrátu mesta Košice Marcel Čop.

Posun splatnosti miestnych daní

Finančný krízový štáb mesta navrhol doručenie výmerov pri miestnych daniach do takého termínu, aby sa splatnosť prvej splátky posunula o viac než 60 dní.

V takom prípade by obyvatelia najneskôr do 30. júna 2020 mohli naraz uhradiť prvé dve splátky pri daniach z nehnuteľností a poplatku za komunálny odpady.

Mesto chce týmto ústretovým návrhom odsunúť tieto platby na najneskorší možný termín a umožniť tak Košičanom, aby sa plne sústredili na zvládnutie súčasného nepriaznivého obdobia.

Mesto Košice po konzultácii s inými samosprávami navrhne do tzv. „lex korona“, aby sa do neho dostala možnosť, aby v čase mimoriadnej situácie mohli byť takéto úradné dokumenty doručované aj iným spôsobom, než je to uvedené v aktuálne platnom zákone.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie