Zuzana Vajayová Rôzne

Záverečným koncertom vyvrcholil festival Šengenský poludník

Záverečným koncertom Medzinárodného orchestra a zboru Šengenský poludník 2011 v Kostole Premonštrátov v Košiciach vyvrcholil počas uplynulého víkendu 3. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník 2011 – Euroc

Festival, ktorý organizuje Sláčikový orchester Musica Iuvenalis z Košíc v spolupráci s francúzskou federáciou Eurochestries, ponúkol počas desiatich dní 19 koncertov v deviatich festivalových mestách východného Slovenska a Ukrajiny, ktoré videlo takmer 3500 divákov.

Na záverečnom koncerte odzneli skladby A. Brucknera, J. Cikkera, M. Verbyckoho a j. Swidera pod taktovkou dirigentov Ihora Cyklinského z Ukrajiny a Vinicuisa de Carvalha z Brazílie. Diváci program, ktorý mladí umelci nacvičili počas festivalu, ocenili niekoľkominútovým standing ovations. „Najviac sa mi na festivale páčilo vrelé prijatie a takmer rodinná atmosféra. Šengenský poludník je medzi festivalmi Eurochestries výnimočný aj tým, že je cezhraničný a prekračuje šengenskú hranicu,“ povedal o festivale de Carvalho, ktorý v minulom roku umelecky riadil festival Eurochestries vo Francúzsku. Výborné hodnotenie dostal festival aj od ďalších účastníkov.

„Festival bol znova iný ako predchádzajúce dva, ale práve v tom je čaro festivalov Eurochestries. Stále sa tu zíde iná partia ľudí, prichádzajú reprezentanti ďalších štátov aj kultúr. Veľmi milo ma prekvapil poľský symfonický orchester, ktorý má naozaj vysokú kvalitu, ale aj zbor Halycki peredzvony, ktorého koncerty boli výborné. Dánsky orchester zas priniesol niečo nové a predstavil nám tvorbu zatiaľ pre nás neznámych severských autorov. Objavili sme nové zaujímavé koncertné miesto na nádvorí Bábkového divadla v Košiciach. Na mapu festivalových miest pribudli ďalšie dve mestá. Opäť sa teda podarilo pomocou klasickej hudby spájať, spoznávať a objavovať, búrať hranice, čo je hlavným poslaním festivalu,“ zhodnotil tretí ročník riaditeľ festivalu Igor Dohovič. Šengenský poludník 2011 bol v tomto roku jedným z piatich festivalov pod kuratelou Federácie Eurochestries. Ďalšie dva sa uskutočnia vo Francúzsku, jeden v Kanade a jeden v Poľsku. Potvrdil, že sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života východného Slovenska v druhej polovici júla.

„Myšlienky na ďalší ročník festivalu samozrejme sú, otázka ich realizácie je nejasná. Ak sa opäť nájdu partneri či už v projekte Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013, či v samosprávach miest, na ministerstve kultúry a cestovného ruchu alebo Košickom samosprávnom kraji, budeme sa snažiť opäť priniesť na budúci rok niečo nové. Snáď sa nám podarí dostať do Košíc aj hosťa z atraktívnych mimoeurópskych končín, či už z Blízkeho východu alebo z niektorého iného mimoeurópskeho regiónu. Tak aby sme opäť dali návštevníkom festivalu možnosť poznať ďalších skvelých mladých hudobníkov a pomohli festivalu rozširovať svoju pôsobnosť,“ priblížil ďalšie zámery Dohovič.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM