Správy

Zničená dlažba a poškodené schody. Pamätník na Dargove čaká po rokoch oprava

O rekonštrukcii pamätníka na Dargove sa hovorilo dlhé roky. Už čoskoro má byť realitou.

Ilustračný obrázok k článku Zničená dlažba a poškodené schody. Pamätník na Dargove čaká po rokoch oprava
Zdroj: TASR/František Iván

Košický samosprávny kraj (KSK) vyhlasuje verejné obstarávanie na rekonštrukciu Pamätníka oslobodenia a víťazstva v Dargovskom priesmyku. Ak obstarávanie pôjde podľa plánu, s obnovou národnej kultúrnej pamiatky by sa mohlo začať ešte pred letom, pričom práce by mali trvať šesť mesiacov. Informoval o tom v stredu (17. 3.) Úrad KSK.

Na rekonštrukciu ešte na rok 2020 vyčlenil kraj 315-tisíc eur, z dôvodu pandémie však Zastupiteľstvo KSK tento zámer presunulo na nasledujúce obdobie. Obnovou pred niekoľkými rokmi prešlo súsošie aj expozícia v priľahlej Sieni bojovej slávy, ktorú rovnako ako pamätník spravuje Centrum kultúry Košického kraja (CKKK).

Od slov k činom

Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku je tento pamätník jedným z kľúčových pamätných miest v kraji. „Pripomína 22 000 padlých v bojoch za oslobodenie východného Slovenska na prelome rokov 1944 a 1945, preto nám záleží, aby bol Dargov dôstojným spomienkovým miestom na udalosti oslobodenia od nacizmu. O rekonštrukcii tohto pamätníka, ktorý bol odhalený v roku 1955, sa na župe rozpráva roky. Od svojho nástupu na Úrad KSK to vnímam ako záväzok voči východniarom. Som preto rád, že sa nám podarilo posunúť bližšie k rekonštrukcii,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Čas sa podľa kraja viditeľne podpísal najmä na stave dlažby na ploche pred pamätníkom a na schodoch, ktorá je na mnohých miestach poškodená.

Uvoľnené mramorové platne pred pamätníkom v rámci rekonštrukcie demontujú, očistia a opätovne osadia. Veľmi poškodené dlaždice nahradia identické nové. Komplexnou obnovou prejde aj schodisko pred pamätníkom.

Nová cesta

Na príjazdovej ceste a priľahlom parkovisku pribudne nový asfaltový koberec. Taktiež budú osadené betónové parkovacie zábrany, ktoré oddelia asfaltové parkovisko od pešej zóny s mramorovým povrchom. To zabráni vjazdu áut bližšie k pamätníku, čím v minulosti dochádzalo k poškodzovaniu dlažby.

Do rekonštrukcie pamätníka plánuje kraj v rámci možností vniesť aj zelené prvky. „Súčasné svietidlá nahradíme úspornými LED s rovnakou svietivosťou, ale s energetickou úsporou 40 percent. Rovnako chceme vyriešiť zachytávanie zrážkových vôd zo spevnených plôch v areáli, ktoré odvedieme do novonavrhnutej retenčnej nádrže, takže budú využívané na závlahu zelene,“ priblížil Trnka. Zanedbané a prestarnuté dreviny budú podľa neho nahradené novými alebo prestrihané s odstránením poškodených časti. Takisto je v pláne opätovná výsadba zelene v kvetináčoch.

Dianie v kraji

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM