Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš  26 °C
Marcel Mojžiš Kultúra

Zo schátranej plavárne unikátny priestor: Košice sa hrdia prvou Kunsthalle na Slovensku!

Zo schátranej budovy starej krytej plavárne vyrástol jedinečný polyfunkčný priestor určený súčasnému umeniu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Rekonštrukcia má hodnotu takmer 7,5 milióna eur. Svoje brány otvorila návštevníkom v stredu 3. júla.

Ilustračný obrázok k článku Zo schátranej plavárne unikátny priestor: Košice sa hrdia prvou Kunsthalle na Slovensku!
Zdroj: Webnoviny.sk

Košice sa vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry stávajú skutočným európskym centrom kultúry a umenia. Pri príležitosti slávnostného otvorenia prvej slovenskej Kunsthalle to povedal primátor mesta Richard Raši. Priestor bol financovaný z prostriedkov Európskej komisie.

Ročná rekonštrukcia

Kunsthalle je typ kultúrnej inštitúcie, ktorá prezentuje súčasné umenie a na rozdiel od múzea, nemá vlastné zbierky, ale vždy ponúka nové a originálne výstavy. Oficiálny názov košickej Kunsthalle je Kunsthalle/Hala umenia Košice a jej špecifikom je silný dôraz na element vody, ktorý má pripomínať históriu a pôvodný účel tejto budovy.

Rekonštrukcia starej krytej plavárne trvala takmer presne rok. Architektonicky jednu z najhodnotnejších budov v Košiciach sa aj napriek počiatočným komplikáciám so statikou podarilo zachrániť a Košice sa dnes môžu hrdiť prvou Kunsthalle na Slovensku. Multifunkčný priestor je určený na medzinárodné výstavy umenia, umeleckých objektov, nových médií a organizovanie worshopov. Špecifické prepojenie vody s výstavným priestorom výrazným spôsobom podporí vznik a prezentáciu nových originálnych foriem umenia bez podobnej možnosti prezentovať ich na inom mieste na Slovensku. Okrem výtvarného umenia tu nájdu svoje miesto aj svetelné inštalácie. Prvok vody bude využívaný v spojení s tanečným a divadelným umením, čím vznikne multifunkčný priestor, ktorý má slúžiť širokej verejnosti s rôznymi umeleckými preferenciami.

Hrdý primátor

„Som hrdý na Košice. Sme prvé mesto na Slovensku, ktoré má takýto typ kultúrnej inštitúcie a fakt, že sa nám podarilo zachrániť výnimočnú budovu starej krytej plavárne moju radosť len znásobuje. Celej Európe sme dokázali, že titul EHMK nám právom patrí. Želám našej Kunsthalle, aby bola kultúrnou inštitúciou, ktorá ponúka najvyššiu kvalitu, ktorá prezentuje nové, originálne formy umenia, ktorá prekvapí aj šokuje a ktorá má množstvo spokojných fanúšikov nielen z Košíc, ale z celého Slovenska,“ uviedol pri príležitosti otvorenia Kunsthalle primátor Richard Raši.

Košičania aj turisti si tak môžu pozrieť nielen jedinečnú premenu chátrajúcej budovy na modernú Kunsthalle/Halu umenia Košice, ale aj tri unikátne otváracie výstavy – britského sochára Tonyho Cragga, rumunského fotografa Constantina Brancusiho a argentínskeho multimediálneho umelca Guyla Kosice.

Priestory HUK budú pre verejnosť otvorené šesť dní v týždni s výnimkou pondelka vždy od 11.00 h do 18.00 h. Vstup na prvé tri otváracie výstavy, ktoré trvajú do 25. augusta, je bezplatný.

Zdroj: TASR