Veronika Hunyadiová Správy

Župa chráni najohrozenejších: Tretiu dávku dostali prví seniori v kraji, FOTO, VIDEO

Rovnako ako pri prvej, tak aj pri tretej dávke začal Košický kraj očkovať v zariadeniach sociálnych služieb.

Zdroj: TASR/František Iván

Tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vo štvrtok (21. 10.) absolvovali klienti aj zamestnanci štyroch zariadení sociálnych služieb v Košickom samosprávnom kraji (KSK).

Stovky vakcín

Krajská výjazdová očkovacia služba vyrazila očkovať do zariadení sociálnych služieb v Košiciach, Via Lux v Barci a Bethesda senior v Lorinčíku, a do zariadení Jasanima a Subsidium v Rožňave. Vakcínu mohli podávať ľuďom, ktorí najmenej pred šiestimi mesiacmi absolvovali druhú dávku.

„Očkovanie treťou dávkou vakcíny sme začali realizovať hneď, ako Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo nevyhnutné inštrukcie. Naši zdravotníci počas týchto dvoch dní zaočkujú takmer 340 najviac ohrozených východniarov v zariadeniach sociálnych služieb, a to vakcínami Pfizer/BioNTech. Košický samosprávny kraj má záujem chrániť obyvateľov všetkými dostupnými spôsobmi. Už v najbližších dňoch preto vyrazíme očkovať aj do ďalších zaradení sociálnych služieb v celom kraji,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Kraj bude treťou dávkou očkovať aj záujemcov s oslabenou imunitou, ktorý sa registrovali cez stránku www.korona.gov.sk. Očkovať sa bude v nedeľu (24. 10.) v krajskom veľkokapacitnom očkovacom centre v Košiciach. Vakcínu im podajú v čase od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 15.00 na základe pozvania od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Vysoká zaočkovanosť

Ako prví absolvovali očkovanie klienti aj personál zariadenia Via Lux v Barci, kde župa v polovici januára uskutočnila pilotnú vakcináciu prostredníctvom výjazdovej služby. Vo štvrtok sa tam opätovne nechalo zaočkovať takmer 150 ľudí.

„Zaočkovanosť prijímateľov v našom zariadení je na úrovni takmer 96%, čo znamená, že naši klienti si uvedomujú vážnosť situácie, ako aj to, že jediným riešením je vakcinácia. Po konzultácii s lekárom, ktorí posúdil ich zdravotný stav, absolvovali aj tretiu dávku. Tí klienti, ktorí majú aktuálne zdravotné komplikácie, no prejavili záujem o vakcínu, budú zaočkovaní priebežne,“ informoval riaditeľ Via Lux Vojtech Hintoš.

Na tretie dávky sú vyhradené vakcíny od Pfizer/BioNTech a Moderna. Tí, ktorí absolvovali prvé dve dávky vakcínami Moderna, dostanú aj tretiu vakcínu od Moderny. Ak majú prvé dve dávky AstraZeneca, Sputnik V alebo Pfizer, dostanú tretiu dávku vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Počty pozitívnych

Košický samosprávny kraj je zriaďovateľom 13 zariadení sociálnych služieb. Kompletne zaočkovaných je v nich 850 zamestnancov a 1 519 klientov. Aktuálne je v zariadeniach (k 21. 10.) osem pozitívnych zamestnancov a päť klientov.

Troch pozitívnych klientov a jedného zamestnanca evidujú v zariadení Anima Michalovciach, štyroch pozitívnych zamestnancov a jedného klienta hlásia v trebišovskom Lumene. Jeden klient a jeden zamestnanec má koronavírus v zariadení Subsidium v Rožňave a po jednom pozitívnom zamestnancovi hlásia zariadenia Via Lux v Barci a Jasanima v Rožňave.

Viac o očkovaní seniorov sa dozviete v priloženom vi­deu.

Očkovanie seniorov treťou dávkou vakcíny
8
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM