Eva Mikulová Správy

Ako schudnúť v lete? Radia odborníci z nemocnice v Šaci

Na otázky odpovedajú nutričná terapeutka Jana Parnicová a všeobecný lekár Lukáš Olšavský. Je vhodné začať chudnúť v lete?

Ilustračný obrázok k článku Ako schudnúť v lete? Radia odborníci z nemocnice v Šaci
Zdroj: Dnes24.sk

Ako by mal vyzerať ideálny jedálniček? Je lepšie chudnúť v lete alebo v zime či ako predísť jojo efektu? Obaja odborníci sa zhodli na tom, že chudnúť je zdravé vtedy, ak človek nemá závažné zdravotné problémy, ak to dovoľuje jeho stav.

Chudnutie v letných mesiacoch býva ľahšie, nakoľko človek počas horúčav pociťuje menší hlad, príjemné počasie ho láka byť viac na čerstvom vzduchu a venovať sa rôznym športovým aktivitám

„Tak, ako sa mení správanie organizmu cirkadiálne, teda v priebehu dňa, tak aj v priebehu ročných období. V lete náš metabolizmus spotrebuje energiu na potenie, a teda ochladenie, v zime zase na zohriatie. Pre človeka je pokles vonkajšej teploty v zimných obdobiach rizikovejší z pohľadu poklesu imunity a náchylnosti na rôzne infekcie. Preto by v tomto období mala byť strava vyvážená, s dostatočným príjmom vitamínov a živín pre budovanie imunity a držanie striktných diét nie je odporúčané,“ priblížil Lukáš Olšavský.

Pozor si treba dávať aj na „taktiku“ rýchleho chudnutia, ktorá častokrát nie je zdravá, práve naopak, a veľa ľudí po nej siaha s príchodom leta.

„Človek, ktorý sa rozhodne schudnúť, by mal poznať svoj zdravotný stav, stanoviť si nejaký cieľ, koľko kilogramov by bolo optimálne schudnúť, za pomoci lekára a nutričného terapeuta si vytvoriť nutričný plán. Dôležité je stravu prijímať častejšie v menších dávkach, do jedálneho lístka zaradiť veľa čerstvej zeleniny a ovocia, dbať na optimálny pitný režim, vyvážený prísun makro a mikro nutrientov, dostatočný prísun vlákniny, zvoliť vhodnú technologickú prípravu jedál,“ uviedla nutričná terapeutka

Výdaj energie má byť vyšší, čo v sebe zahŕňa zvýšenie fyzickej aktivity. Samozrejme, každá fyzická aktivita by mala byť prispôsobená každému človeku individuálne s prihliadnutím na jeho zdravotný stav a kondíciu.

Prečítajte si tiež:

Vzorový jedálniček

„Pri obmedzení nadmerného prísunu jednoduchých cukrov a ťažkých tukov môže dôjsť k redukcii telesnej hmotnosti. Takisto je pri cvičení dôležitý dostatočný príjem kalórií, čiže aj opačný spôsob môže mať pozitívny efekt. V tomto prípade je lepšie zamerať sa na aeróbny spôsob cvičenia, kedy dochádza k zvýšenému spaľovaniu tukov, ako je chôdza, jogging, beh, bicyklovanie a podobne. Tak, ako v celkom ľudskom tele je dôležitá rovnováha a balans, aj v tomto prípade je ideálne skombinovať úpravu stravy s pravidelným cvičením,“ vyjadril sa Olšavský.

,,Raňajky majú byť sýte, doplnené o čerstvú zeleninu, na desiatu je vhodné zvoliť ovocie, na obed sa pri redukčnej diéte nepodáva polievka, hlavné jedlo by malo pozostávať z bielkovinovej zložky, ako je napríklad chudé mäso alebo ryba a prílohu ako sú zemiaky či ryža je vhodné nahradiť väčšou porciou čerstvej zeleniny napríklad vo forme šalátu, uvádza nutričná terapeutka.

Na olovrant sa môžu zaradiť mliečne výrobky ako sú napríklad jogurty. Večera má byť ľahká, taktiež by mala pozostávať z bielkovinovej zložky a čerstvej zeleniny.

Vhodné sú aj zeleninové šaláty obohatené o kvalitný syr či rôzne druhy semiačok. ,,Ako náhradu často konzumujúcich chipsov či cukroviniek odporúčam variantu čerstvo narezanej zeleniny, ktorej príjem je viac ako žiadúci a jej konzumácia nás nielen zasýti, ale pôsobí aj pozitívne na peristaltiku čriev a predchádza vzniku zápchy,“ dodáva J. Parnicová.

Čítajte viac:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM