Adam Stečák Hokej Šport

Deviaty hrací deň MS mal na programe druhý zápas medzi Kanadou a Nemeckom. Doposial na turnaji neporazení Nemci na Kanadu nestačili.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Víťaznú sériu Nemecka prerušila Kanada
17
Zdroj: Adam Stečák

Hokejisti Kanady zvíťazili v sobotu vo svojom piatom zápase A-skupiny na MS v Košiciach nad Nemeckom 8:1. Zverenci trénera Alaina Vigneaulta si týmto triumfom zaistili postup do štvrťfinále, Nemci mali istý postup už pred zápasom. Tretím istým účastníkom vyraďovačky z A-skupiny je Fínsko. Zámorskí mali duel po celý čas pod kontrolou, na triumfe mal najväčšiu zásluhu útočník Mark Stone, autor hetriku. Nemci nastúpia na ďalší zápas v nedeľu od 16.15 proti USA, Kanada si v pondelok 20. mája zmeria od 20.15 sily s Dánskom.

A-skupina (Košice):

Kanada – Nemecko 8:1 (2:0, 2:1, 4:0)

Góly: 3. Chabot (Marchessault, Strome), 17. Stone (Severson, Nurse), 27. Stone (Strome, Marchessault), 39. Stone (Dubois), 44. Mantha, 45. Mantha (Turris), 46. Reinhart (Strome), 54. Cirelli (Joseph) – 39. Ehliz (Eisenschmid, Seidenberg). Rozhodovali: Stano (SR), Gofman (Rus.) – Kaderli (Švajč.), Leermakers (Hol.), vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Hager /Nemecko/ 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, 6510 divákov.

Zostavy:
Kanada: Murray – Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Myers, Theodore, Fabro – Stone, Dubois, Marchessault – Reinhart, Couturier, Cirelli – Mantha, Turris, McCann – Joseph, Strome, Jost – Henrique
Nemecko: Treutle – Holzer, M. Müller, Seidenberg, Nowak, Reul, J. Müller, Schopper – Pföderl, Hager, Ehliz – Kahun, Draisaitl, Tiffels – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Noebels, Fauser, Mauer – Bergmann

Kanada si po úvodnej prehre na šampionáte s Fínskom zapisovala už iba víťazstvá a triumfom nad Nemeckom si chcela poistiť postup do štvrťfinále. Želaný scenár začali zámorskí hokejisti napĺňať už v 3. minúte, keď vylúčenie Nowaka potrestal bombou z pravého kruhu Chabot. Šance na gól potom mali oba tímy, ale v 17. minúte sa k odrazenému puku dostal Stone a zvýšil vedenie „javorových listov“ na 2:0. V druhej tretine sa na gólovú šancu čakali dlhšie, ale v 26. minúte Stone svojim druhým gólom v zápase zvýšil už na rozdiel troch gólov.

Dve minúty pred koncom druhého dejstva vlial Nemcom nádej presilovkovým gólom Ehliz, ale už o 48 sekúnd neskôr zavŕšil Stone hetrik – 4:1. V tretej tretine favorit najskôr dvoma gólmi Manthu definitívne rozhodol o svojom triumfe. Kanadský útočník potešil oko diváka najmä pri prvom zásahu, keď Treutla prekonal zakončením s hokejkou medzi nohami. Na 7:1 potom zvýšil Reinhart a konečné skóre uzavrel v oslabení Cirelli.